Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje?
12

A A A

Zbyt niski puls to dość częste zjawisko wśród naszych rodaków, która jest częstą przyczyną wizyt w gabinetach kardiologicznych. Zbyt wolna częstotliwość pracy serca nie musi jednak od razu oznaczać groźnej choroby.

Tętno bowiem wraz z wiekiem sukcesywnie zmniejsza się, co można zaobserwować już u nastolatków. W młodym wieku może być to nawet ponad 100 uderzeń na minutę, a w latach podeszłych około 60.

Barykardia

Niski puls jednak dość często jest przyczyną różnych dolegliwości, zwłaszcza, gdy pojawia się u osób, u których teoretycznie nie powinien się pojawiać. Zaniepokoić się powinny przede wszystkim młode osoby, które nie uprawiają żadnych sportów. Puls bowiem ściśle zależy także od naszej aktywności fizycznej. Serce zbudowane jest głównie z tkanki mięśniowej, przez co ulega ono wytrenowaniu jak każdy mięsień w naszym ciele.

U wyczynowych sportowców tętno w stanie spoczynku może być naprawdę niskie,  a mimo to nie odczuwają oni żadnych dolegliwości. Tętno trzeba kontrolować, a pomocnym urządzeniem może tu być prosty pulsometr, który w porę może wykryć stan zwany barykardią. Jest to schorzenie, które należy do gatunku zaburzeń rytmu serca, którego częstotliwość pracy nie przekracza 50-60 uderzeń na minutę.

Pulsometry – po co i do czego :))

Tak niskie tętno niesie za sobą rzecz jasna konsekwencje zdrowotne, których z całą pewnością nie można lekceważyć. Serce pracuje bowiem zbyt wolno, podaż tlenu nie zaspokaja całkowicie jego popytu, co wywołuje łagodne objawy niedotlenienia całego organizmu. Przede wszystkim często dochodzi do powstawania zawrotów głowy: osoba chora chodzi osłabiona, otępiała.

Niski puls powoduje także szybką męczliwość, która może utrudniać nawet pracę lub naukę. Nierzadko dochodzi także do omdleń bądź utraty przytomności. Barykardia może być również zwiastunem innych chorób serca, takich jak poważne zaburzenia rytmu, choroba niedokrwienna lub wrodzone wady genetyczne, ale również chorób tarczycy i wątroby.

Czy niski puls się leczy?

Nie zawsze leczy się niski puls. Należy poddać się terapii tylko wtedy, kiedy jego obecność powoduje powstawanie uciążliwych dla pacjenta objawów. Nie ma potrzeby wdrażania postępowania leczniczego w wypadkach, w których osoby cierpiące na barykardię mają na co dzień dobre samopoczucie oraz w stanach zwiększonej aktywności fizycznej. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jaką decyzję podjąć, warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? Agnieszka

  Witam. Mam 34 lata, mój puls to średnio 50-55, bardzo rzadko 58-60. Mam lekkie zawroty głowy i uczucie ciężkiej głowy. Ostatnio nie mogłam oczu podnieść i zapadałam w krótkie sny. Jestem zawsze senna i mam zimne ręce. Za pierwszym razem szłam jak piana choć jestem osobą niepijącą. Mam przewlekłą chorobę wątroby. Ogólnie jestem niskociśnieniowce. Jakaś porada mile widziana:-) Pozdrawiam

  Odpowiedz

 2. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? janka

  Mam 72 lata od pewnego czasu mam puls w granicach 56, 52, 50. Od pewnego czasu mam bardzo zimne ręce i stopy.
  Czuję się w miarę dobrze ale denerwuje mnie ten stan rzeczy. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

 3. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? Kowala Stanisław

  Mam 80 lat i prawidłowe ciśnienie skurczowe i rozkurczowe lecz notorycznie niski puls po między 40 a 50 nawet po wysiłku co to oznacza dla mnie. Czuję się w miarę dobrze.

  Odpowiedz

 4. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? klaudia

  Mam 19 lat i moja aktywnosc fizyczna jest praktycznie zerowa, moje cisnienie wynosi 117/60 lub czasami nawet 117/46, czy wszystko jest w porządku?

  Odpowiedz

 5. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? magda

  Dodam jeszcze ze mam 35 lat I jestem mama trojki dzieci a takze pracoje dodatkowo na pol etetu. Moj tryb zycia jest bardzo energiczny . Jestem w ciaglym ruchu I biegu . Lubie sport ale jjuz nie mam czasu I sily na jego uprawianie ;(

  Odpowiedz

 6. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? magda

  Witam . Moj problem polega na tym ze w ciagu dnia np spoczynku moje tetno sie obniza ale nie wiem dokladnie do ilu uderzen na min co sprawia ze czuje sie slabo , kreci mi sie lekko w glowie I jest mi przy tym bardzo zle . To takze powoduje ze sie zaczynam denerwowac co mi jest I wtedy czuje sie jeszcze gorzej ale tetno mi sie podwyzsza . Nie wiem co mi jest . Mam duzo stresow , mysle ze chyba mam tez nerwice . Ten stan pogarsza sie z przerwami do tygodnia .

  Odpowiedz

 7. Re: Co oznacza niski puls i jakie może nieść konsekwencje? Dorota

  Witam.
  Jestem kobietą, mam 43 lata, uprawiam sport (przeważnie ćwicze na przyżądach aerobowych). Od jakiegoś czasu gdy ćwicze dostaje bóle głowy i mam mniej siły, mam wtedy tętno od 100 do 110 które się wyświetla na urządzeniach aerobowych i pokazuje że mam spauzowć. Przez dobre 20 lat miałam tętno 120/70 puls 77. Teraz mam różne. gdy mam bół głowy to podnosi mi się ciśnienie do 151/93. puls 56. Czy powinnam sie martwić?
  Dorota

  Odpowiedz