Nadciśnienie tętnicze
9

A A A

Nadciśnienie jako jednostka chorobowa to w dzisiejszych czasach dość duży problem coraz większej grupy osób. Przez epidemiologów już dawno została ona zaliczona do grupy schorzeń cywilizacyjnych, czyli wynikających z postępu i zmieniającego się środowiska, które to zmiany kształtowane są w dużej mierze działalnością człowieka (fachowo nazywamy to antropopresją).

Nadciśnienie pierwotne i wtórne

Ten typ nadciśnienia pojawia się u ludzi bez wątpienia najczęściej. U blisko 95 proc. ludzi za zbyt wysoką wartość tego parametru odpowiada właśnie nadciśnienie pierwotne. Jak dotąd nie udało się poznać mechanizmu powstawania tego schorzenia, domyślać się możemy tylko czynników ryzyka. Na pierwsze miejsce wysuwa się zdecydowanie nadwaga, ponieważ u ludzi otyłych ryzyko zachorowania zwiększa się nawet dwukrotnie.

Bardzo duże znaczenie ma również genetyka – chociaż nie wykryto wadliwego genu odpowiadającego za zbyt wysokie ciśnienie krwi, to jednak u osoby, w rodzinie której owo nadciśnienie występuje, prawdopodobnie też się objawi. Nie należy jednak mylić prawdopodobieństwa wystąpienia zbyt wysokiego ciśnienia ze skłonnością do otyłości, gdyż nie można obarczać genów winą za nadwagę – mechanizm „rodzinnego” przybierania na wadze opiera się głównie na przekazywanych potomstwu nawykach w życiu codziennym.

Nadciśnienie wtórne natomiast objawia się tylko u pozostałych 5 proc. ludzi, u których jest ono wynikiem schorzeń innych narządów, na przykład nerek. W leczeniu tego rodzaju nadciśnienia niezwykle ważne jest odnalezienie pierwotnej przyczyny, której usunięcie zlikwiduje także problem z układem krążenia.

Leczenie nadciśnienia pierwotnego opiera się głównie na przestrzeganiu zasad higienicznego i zdrowego trybu życia. Są to niefarmakologiczne metody stosowane również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, jednak żadna metoda nie będzie w pełni skuteczna, jeśli nie uzupełnimy jej o regularne zażywanie leków. W przypadku tego schorzenia najczęściej stosuje się tak zwane diuretyki, które zwiększają diurezę, czyli wydalanie wody z organizmu. Oprócz tego zastosowanie mają także blokery wapniowe, które w pewnych miejscach unieczynniają specjalne białkowe przenośniki jonów wapnia. Obecnie istnieją również złożone preparaty, które swoim działaniem obejmują kilka mechanizmów regulacji ciśnienia krwi, toteż w efekcie mają szersze spektrum działania od tradycyjnych leków.

Zmiana stylu życia

Unikanie niebezpiecznych zachowań, prowadzących do rozwoju nadciśnienia to podstawowy punkt planu walki z chorobą. Niekiedy trzeba w sposób gruntowny zreformować dotychczasowy styl życia, wprowadzić doń więcej ruchu i unikać źródeł stresu, co w naszych czasach jest niezwykle trudnym zadaniem.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*