Pomiar tętna
shutterstock_84539716

A A A

Każdy z nas zapewne wie, że tętno zwiększa się podczas wysiłku fizycznego – dopiero wówczas tak naprawdę zwracamy uwagę na ten wskaźnik, nie przejmując się nim kompletnie w życiu codziennym. Mało tego, niewielu ludzi potrafi prawidłowo wykonać to proste bądź co bądź badanie. Umiejętność ta wydaje się być bardzo przydatna przede wszystkim w kontekście udzielania pierwszej pomocy.

Jak prawidłowo zmierzyć tętno?

W przypadku udzielania pomocy przedmedycznej znalezienie odpowiedniego miejsca na ciele do przeprowadzenia pomiaru to absolutnie niezbędna umiejętność. Może ona przydać się także na co dzień, bowiem częstotliwość, z jaką bije nasze serce, może odpowiedzieć nam na wiele istotnych kwestii, dotyczących ogólnego stanu naszego organizmu.

  • Pomiar tętnaPuls mierzymy w miejscach, w których naczynia krwionośne przebiegają stosunkowo płytko pod skórą i jednocześnie można je docisnąć do twardszych tkanek. Jednym z takich miejsc jest przedramię, gdzie mierzymy częstotliwość uderzeń serca na tętnicy promieniowej. Poza tym badanie można przeprowadzić jeszcze na tętnicy szyjnej, udowej, ramiennej, a także w sytuacjach nagłych – nad koniuszkiem serca. Pomiar w wyżej wymienionych miejscach może okazać się całkowicie niemiarodajny, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia krążenia obwodowego. Wówczas najlepszym miejscem będzie tętnica piszczelowa lub podkolanowa, ewentualnie tętnica grzbietowa stopy.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest ułożenie palców i ich prawidłowy wybór. Puls bada się trzema palcami: wskazującym, środkowym oraz serdecznym, natomiast nie dokonuje się pomiarów kciukiem (tętnica w kciuku jest na tyle duża, że mogłaby zakłócić badanie – zamiast tętna badanego, wyczuwalibyśmy swoje). Palce należy ułożyć na badanej tętnicy, pilnując jednocześnie, by nie wysunęła się spod miejsca lekkiego ucisku.
  • Istotny jest również czas samego badania – pomiaru dokonujemy równo przez jedną minutę (do badania najlepiej używać stopera). Najczęstszym błędem badającego jest nieprawidłowe ułożenie palców oraz zbyt mocny ucisk, co doprowadza do zamknięcia światła tętnicy. Ważne jest również, aby badana osoba siedziała wygodnie. Nie należy natomiast mierzyć tętna po wysiłku i podczas stanów emocjonalnych.

Jak interpretować wynik badania?

Stwierdzenie, czy dana wartość jest zbyt wysoka lub bardzo niska, możliwe jest tylko i wyłącznie po rozpatrzeniu danego przypadku niezwykle wnikliwie. Każdy z nas bowiem jest inny, serce każdego człowieka musi znosić inne obciążenie – dlatego prawidłowe wartości tętna są jak najbardziej ruchome. W obecnych czasach, górna granica normy przesunięta jest nieco w górę w stosunku do dawniejszych lat, co jest spowodowane wzrostem tempa życia.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*