Opublikowano

Pulsometr: jak go używać? – Kontroluj ciśnienie

Osoby cierpiące na różnorakie choroby serca bardzo często są podłączone do różnego typu urządzeń, które na bieżąco monitorują pracę ich układu krwionośnego. Jednym z takich urządzeń jest przede wszystkim pulsometr, który pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania naszego serca, w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. Często używają go także sportowcy, dla których stanowi on kopalnię niezbędnych informacji.

Jak go używać?

Pulsometr jest bardzo prostym urządzeniem, które składa się z miernika i odbiornika. Miernik jest najbardziej wrażliwym elementem w zestawie, umieszcza się go na klatce piersiowej. Ma on formę zapinaną na pasek, nie ma więc obaw, że spadnie, nawet podczas intensywnego biegania. Pomiar tętna będzie prawidłowy tylko wtedy, kiedy odbiornik zostanie odpowiednio zamocowany. Powinien być on dość mocno dopasowany do ciała, nie powinien się swobodnie poruszać – oczywiście nie utrudniając nam oddechu.

Z doświadczeń wynika, że wiele początkujących osób ma duże problemy z prawidłowym umiejscowieniem tego elementu, co na początku jest głównym powodem złych lub obarczonych dużym błędem pomiarów. Duży kłopot z unieruchomieniem nadajnika mają przede wszystkim kobiety, co jest spowodowane specyficzną budową ich ciała. Wszystko wymaga więc indywidualnych prób, aby urządzenie było jak najmniej odczuwalne podczas wykonywania codziennych czynności.

Pomysł na prezent: Pulsometr

Prawidłowy puls jest bardzo istotną kwestią, jest to również parametr, który bardzo dużo mówi o obecnym stanie naszego organizmu. Pulsometr może być stosowany więc nie tylko przez sportowców (którzy używają go, aby jak najlepiej wykorzystać czas treningu) oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia, ale przez wszystkich tych, którym zależy na zrozumieniu funkcjonowania własnego organizmu, urządzenie sprawdza się również w celach profilaktycznych.

Jaki pulsometr kupić?

Wybierając odpowiedni dla nas pulsometr, bardzo dużą uwagę powinniśmy przykuć do jego parametrów, które przekładają się w większości na cenę. Istotną rolę odgrywa jego dokładność, czyli czas, w którym pomiar tętna zostaje uśredniony – im wyższy, tym pulsometr mniej dokładny. Z doświadczenia wiadomo, że pulsometry, które dokonują pomiarów raz na 5 sekund, w zupełności wystarczą do domowego lub półprofesjonalnego zastosowania.