Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów umożliwiających kontakt z innymi i odbieranie otaczającej rzeczywistości. Od prawidłowego słuchu zależy mowa, umiejętność czytania i pisania. Wady słuchu można wykryć już u noworodków w ramach Powszechnego Programu Przesiewowych Badan Słuchu u Noworodków. Stwierdzenie ubytków słuchu zwykle jest sporym zaskoczeniem i najczęściej wymaga noszenia aparatu słuchowego.
Aparat słuchowy – sprzęt osobisty
Aparat słuchowy poprawia słyszenie. W wielu przypadkach założenie najnowocześniejszego aparatu słuchowego sprawia, że pacjent po raz pierwszy słyszy dźwięki i głosy najbliższych. Jest to sprzęt bardzo osobisty, który poprawia komfort życia, umożliwia naukę, pracę zawodową i codzienną aktywność, np.: zrobienie zakupów, oglądanie telewizji, życie rodzinne i towarzyskie.
Dobór aparatu słuchowego
Aparat słuchowy dopasowuje się do potrzeb użytkownika, po dokładnej diagnozie, poprzedzonej badaniem słuchu. Profesjonalnie wykonane badanie słuchu i postawienie diagnozy to pierwszy krok do odzyskania komfortu słyszenia. Na badanie słuchu i dobranie aparatu osoby z Gdańska zaprasza: Aparaty Słuchowe – Gabinety Świata Słuchu w Gdańsku.
Jakie badania słuchu warto wykonać?
Gabinet wykonujący badania słuchu, który wzbudza zaufanie, musi być wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny umożliwiający wykonanie szeregu badań subiektywnych i obiektywnych, takich jak:
- audiometria tonalna,
- potencjały wywołane (ABR),
- wskaźnik Sullivana,
- badanie parametrów szumu,
- badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR, BERA),
- otoskopia,
otoemisja akustyczna TEAOE, - DPOAE,
- próby nadprogowe.
Popularne badania słuchu
Wykrycie jakiegoś niedosłuchu zwykle wzbudza uzasadniony niepokój i może powodować szereg problemów zdrowotnych, zawodowych i osobistych. Dlatego warto jak najszybciej sprawdzić słuszność swoich podejrzeń i podjąć środki zaradcze. Aparat słuchowy to nie dramat, ani nie koniec świata, tylko skuteczny przyrząd zwalczający problemy ze słuchem.
Najpopularniejszym badaniem słuchu jest audiometria tonalna. Pacjent zakłada słuchawki i naciska przycisk po usłyszeniu dźwięku. Wszystko odbywa się w specjalnie wyciszonej kabinie. Badanie udaje się wykonać nawet 4-letnim dzieciom. Wynik audiometrii tonalnej przedstawiany jest na wykresie w postaci krzywych, nazywanych audiogramami, które wskazują wielkość niedosłuchu.
Z kolei audiometria słowna daje możliwość określenia poziomu rozumienia mowy poprzez wyznaczenie najcichszego zakresu dźwięków, w które słyszy pacjent badania i rozpoznaje konkretne wyrazy. Można je wykonać już u 6-letnich dzieci.
Odpowiednio dobrany aparat słuchowy poprawia komfort życia, pozwala słyszeć najbliższych i prowadzić rozmowy. Bardzo pomaga w odzyskaniu sprawności, polepsza samoocenę i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Dzięki aparatowi pacjent praktycznie nie odczuwa niedosłuchu i może prowadzić normalne życie ciesząc się pracą i najbliższymi.
Dodaj komentarz