Celowe wzbudzanie zazdrości

Celowe wzbudzanie zazdrości

Uczucie zazdrości jest bardzo skomplikowaną sprawą w związku. Dla jednych jest to niezbędny element, potwierdzający obecność i siłę uczucia, dla innych jest to oznaka braku zaufania i problemów w związku.

W jakim celu stosuje się wzbudzanie zazdrości?

Bardzo często zazdrość jest traktowana jako sposób upewnienia się w uczuciach drugiej osoby, sprawdzenie zaangażowania. Można błędnie zakładać, że w ten sposób zwiększa się swoją atrakcyjność w oczach partnera. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że kulturowo utarło się, że zaborczość i zazdrość są cechami prawdziwego mężczyzny.

W filmach i serialach pojawia się wyidealizowany obraz prawdziwego macho, traktujący kobiety jako swoją własność, nieposiadającą prawa do rozmów z innymi mężczyznami. Po raz kolejny toksyczna, wykreowana wizja męskości przysłania zdrowe relacje międzyludzkie. Oczywiście to, co z pozoru wydaje się celowym wzbudzaniem zazdrości, może także wynikać z niskiej samooceny i braku pewności siebie.

Osoby egocentryczne i niedowartościowane potrzebują uwagi i uznania innych osób, nawet jeśli przekraczają pewne granice. Zdarza się, że partnerzy, zamiast rozmawiać o swoich kompleksach, niepewnościach czy obawach, uciekają się do dziecinnych gierek, które są całkowicie zbędne.

W łatwy sposób można sprawdzić, czy zmienił się sposób okazywania uczuć przez drugą osobę, inicjując pocałunek w miejscach publicznych. Stronienie od kontaktu fizycznego, zażenowanie w jego trakcie i brak odwzajemniania, może komunikować poważniejszy problem.

Jakie może mieć skutki, celowe wzbudzanie zazdrości?

Chociaż wzbudzanie zazdrości może przynosić chwilową satysfakcję i chwilowe rozniecenie ognia namiętności w związku, na dłuższą metę jest krzywdzące. Uciekanie się do zazdrości i wykorzystywania innych osób, wiąże się z pogrywaniem z ich uczuciami, krzywdzenie ich i narażanie na nieprzyjemności, jeśli dojdzie do rękoczynów.

Celowe wzbudzanie zazdrości może podświadomie podważać zaufanie do drugiej osoby. Partner może mieć wrażenie, że druga osoba nie czuje się w pełni spełniona w związku i że naprawdę szukać tego spełnienia poza jego granicami. W skrajnych przypadkach partner może zdecydować się na odwzajemnienie, podobnym zachowaniem.

Jednym z najbardziej krzywdzących sposobów wykorzystania zazdrości, jest chęć zemsty na drugiej osobie. W momencie, w którym jedna osoba intencjonalnie chce ukarać, skrzywdzić w ten sposób swoja drugą połówkę, przestaje być postrzegana jako ktoś dbający o jej dobro. Bardzo często, kiedy zaczyna się krzywdzić partnera, ten zaczyna odwzajemniać się takim samym traktowaniem.

Buduje się między parą mur, który powoli narasta, oddala ich od siebie, zamiast umacniać związek. Brak zaufania, niepewność i nieprzyjemne warunki wspólnego życia… jeśli w związku pojawiają się inne problemy, może to być pierwszy krok do jego rozpadu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *