Nadciśnienie to dość podstępne schorzenie, ponieważ nie daje żadnych specyficznych objawów, które można zaobserwować, nie prowadząc regularnych badań. Niekiedy tylko, pacjenci skarżą się na uczucie ciężkości w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz senność. Większa część chorujących jednak nie zgłasza żadnych przykrych dolegliwości, określając swoje samopoczucie jako bardzo dobre. Ale w okresie utajenia schorzenie również postępuje i stopniowo wyniszcza układ krążenia, determinując inne, poważniejsze choroby.
Najczęstsze powikłania
Zwiększony napór krwi na naczynia krwionośne sprawia, że wystawione na długotrwałą ekspozycję tego czynnika ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Zmianie ulega przede wszystkim ich budowa wewnętrzna, upośledzeniu ulega funkcja śródbłonka, który stopniowo niszczy się. W miejscach mikrouszkodzeń gromadzą się tak zwane złogi (jest to związane z uwalnianiem przez uszkodzoną tkankę czynnika zwężającego naczynia – odgrywa to znaczącą rolę w procesie krzepnięcia krwi).
Efektem tego jest zwężenie światła naczyń krwionośnych, co prowadzi do rozwoju miażdżycy. Zwiększone ciśnienie krwi jest również przyczyną zmian w strukturze serca, co dotyczy szczególnie lewej komory. Pracuje ona bowiem pod dużo większym obciążeniem niż prawa, co prowadzi do jej przerostu – a to już stan zagrożenia życia (upośledzenie prawidłowego rytmu pracy serca). Najbardziej cierpią rzecz jasna najdrobniejsze naczynka krwionośne, które mają również najbardziej delikatną budowę.
Permanentne ciśnienie skurczowe powyżej wartości 200 mmHg prowadzi do uszkodzenia naczyń w siatkówce oka, czego efektem są zaburzenia widzenia. Innym powikłaniem może być uszkodzenie nerek, bowiem w przypadku konsekwentnie nieleczonego nadciśnienia dochodzi do rozwinięcia się przewlekłej niewydolności tego narządu, co w końcu doprowadzi do konieczności przeprowadzania dializ.
Układ krążenia jest takim zespołem struktur, wśród których jeśli nastąpi upośledzenie czynności, to cierpi na tym cały organizm. Doskonałym przykładem jest układ nerwowy. Dowiedziono, że choroba nadciśnieniowa zwiększa ryzyko powstawania niedokrwiennego udaru mózgu, często występuje także tak zwany zespół otępienny. Do innych powikłań należą między innymi intensywne bóle głowy, które zlokalizowane są w obrębie przestrzeni potylicznej. Poza tym u chorego mogą pojawić się również drgawki, a także zaburzenia świadomości oraz znaczna utrata masy ciała.
Koniecznie zmiany
Doskonale więc widać, że nieleczona choroba nadciśnieniowa może być przyczyną innych, dużo poważniejszych stanów chorobowych, bezpośrednio zagrażających życiu. Jedynym sposobem na uniknięcie przewlekłej choroby jest natychmiastowe podjęcie programu leczenia nadciśnienia, który opracowany zostanie przez lekarza.