Co ile czasu robi się badania okresowe u lekarza medycyny pracy?

Co ile czasu robi się badania okresowe u lekarza medycyny pracy?

W przypadku bardzo wielu zawodów konieczne jest wykonywanie badań u lekarza medycyny pracy. Co ważne, nie wystarczy zrobić tego raz przed objęciem posady, trzeba powtarzać je co jakiś czas – określony przez przepisy. Jak często należy zatem wykonywać badania u lekarza medycyny pracy? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i nie przegapić wymaganych wizyt.

Na czym polegają badania u lekarza medycyny pracy?

Istnieją różne formy zatrudnienia i każda z nich rządzi się swoimi prawami. W przypadku umowy o pracę konieczne jest między innymi zapewnienie pracownikom odpowiednich badań. Ich zakres jest zależny od konkretnego stanowiska i wymaganych na nim predyspozycji. Przykładowo, osoby wykonujące obowiązki biurowe powinny sprawdzić przede wszystkim wzrok. Pracownicy fizyczni udają się z kolei do lekarza medycyny pracy, aby zbadać koordynację ruchową, sprawność układu oddechowego czy słuch. Niektóre stanowiska wymagają również wykonania psychotestów. Konkretny zakres badań zależy od specyfiki danego zawodu oraz od możliwych czynników ryzyka.

Do szczególnie niebezpiecznych należą między innymi prace wykonywane na wysokości oraz te zakładające użycie ciężkiego sprzętu. Większe ryzyko tym bardziej wymaga regularnych kontroli lekarskich, nie należy zatem zaniedbywać tego obowiązku. Pracodawcy powinni sfinansować badania zatrudnionym przez siebie osobom.

Jak często wykonuje się badania u lekarza medycyny pracy?

Decydując się na umowę o pracę, konieczne jest poddanie się badaniom jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Nie są one jednak jednorazowe – należy je okresowo powtarzać. Jak często?

Otóż z reguły okres między wizytami u lekarza medycyny pracy, na przykład jednego ze specjalistów z przychodni MEDAN, wynosi od roku do 5 lat. Czynnikami wpływającymi na większą częstotliwość badań są na przykład duże ryzyko zawodowe lub wiek zatrudnionego. Czasem to lekarz określa ich ważność i wyznacza zbliżony termin kolejnej wizyty. Jest jeszcze jeden przypadek, w którym konieczne jest przeprowadzenie badań, a mianowicie zmiana zakresu obowiązków na danym stanowisku. Być może wymagane będą przy nich inne predyspozycje, dlatego trzeba wykonać stosowne kontrole.

Warto korzystać z usług specjalistów medycyny pracy, którzy zadbają o przeprowadzenie rzetelnych badań, bo to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo zatrudnionych. Poza badaniami pracodawcy powinni również zapewnić osobom wykonującym dany zawód odzież i akcesoria zmniejszające ryzyko wypadku czy uszkodzenia zdrowia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *