Covid-19 – jak się testować

Covid-19 – jak się testować?

Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie dużych skupisk ludzkich – to najważniejsze wytyczne dla osób, które chcą uniknąć zachorowania na covid- 19. Nie mniej jednak nawet ich przestrzeganie może nie uchronić przed zakażeniem. Przekonuje się o tym coraz więcej osób, które dostrzegają u siebie objawy chorobowe. Symptomy, które mogą być łączone zarówno ze zwykłym przeziębieniem, jak i z zakażeniem koronawirusem często budzą jednak wątpliwości. W ich rozwianiu pomagają testy na koronawirusa, które można wykonać samodzielnie w domu.

Domowa diagnostyka w dzisiejszych czasach jest stosunkowo prosta i coraz bardziej rozbudowana. W aptekach dostępne są testy ciążowe, testy na kiłę, na narkotyki, na niedoczynność tarczycy, a w ostatnim czasie również testy na koronawirusa. Możliwość szybkiego wykonania testu przeciwko covid-19 jest szczególnie ważna w okresie pandemii. Zdiagnozowanie zakażenia pozwala podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony innych osób z najbliższego otoczenia.

Kiedy warto wykonać test na koronawirusa?

Istnieje wiele sytuacji, w których warto wykonać test diagnostyczny przeciwko covid-19. Jedną z nich jest złe samopoczucie, które może wskazywać na zarażenie koronawirusem. Jeżeli wynik okaże się pozytywny, warto poddać się samoizolacji, co ograniczy ryzyko zakażenia innych osób. Takie zachowanie jest szczególnie istotne, jeśli w otoczeniu pacjenta ze zdiagnozowanym covid-19 znajdują się osoby z grup podwyższonego ryzyka, np. cierpiące na choroby przewlekłe albo z obniżoną odpornością. Testy na koronawirusa przydają się również wtedy, gdy planujemy wizytę u rodziny, zwłaszcza jeśli jej członkowie to osoby starsze, a także wtedy, gdy planujemy wyjazd poza granice kraju.

Co może świadczyć o zakażeniu?

Objawy zakażenia koronawirusem mogą być bardzo różne. Do najbardziej typowych, a co za tym idzie takich, które powinny skłonić do wykonania testu, zaliczamy między innymi gorączkę, ból głowy, ból mięśni, ogólne osłabienie, kaszel i katar.

test na koronawirusa

Szybka diagnostyka bez konieczności wychodzenia z domu to niewątpliwy atut takich testów. Warto jednak pamiętać, że niektórzy pacjenci mogą mieć tylko część z tych objawów albo mogą wystąpić u nich objawy nietypowe. Dlatego należy zachować czujność, a podejrzewając zakażenie, wykonywać testy na koronawirusa. Szczególnie narażone są osoby mające w pracy styczność z wieloma ludźmi. Do zakażeń dochodzi jednak nawet u tych osób, które przykładają szczególną uwagę do zachowania dystansu społecznego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *