Anarchia żywieniowa to zaburzenie odżywiania mniej popularne niż anoreksja czy bulimia, ale podobnie niebezpieczne. Inaczej znane jako chaotyczne jedzenie, oznacza właśnie absolutny chaos w codziennym jedzeniu posiłków.
Co oznacza termin, anarchia żywieniowa?
Osoba z tym zaburzeniem skupia się na szybkim jedzeniu małych porcji jedzenia, najczęściej zaliczanych do grona fast foodów, z dużą ilością tłuszczu i cukru. Taka osoba bardzo często pomija najważniejsze posiłki, zaspokajając głód tym, co jest łatwo dostępne i pod ręką, sycące na chwilę.
Nie zwraca uwagi na wartości odżywcze przyswajanych pokarmów, w efekcie czego spożywa jedzenie prawie przez cały dzień. Często za posiłek służą jej półprodukty, jedzenie wprost z gotowego opakowania, żywność przetworzona, wzbogacona sztucznymi składnikami. Jedzenie przekąsek głównie na zimno i gotowych dań, często z proszku, jak zupki chińskie czy gorące kubki. Nie niesie ono wiele wartości ważnych dla organizmu, co skutkuje problemem z otyłością albo anoreksją, trądzikiem, złym samopoczuciem i brakiem energii.
Dodatkowo wzmaga to lenistwo, odbiera przyjemność z jedzenia i dezorganizuje organizm, który po czasie nie jest w stanie przyzwyczaić się do regularnych posiłków. Powodem takich zaburzeń może być zbyt szybkie tempo życia, ale bardzo często prawdziwa przyczyna tego stanu rzeczy może być ukryta w podłożu psychicznym. Zajadanie niepewności, złości, smutku czy samotności, przeplatane z deprecjonowaniem się z tego powodu często są źródłem problemu.
Podobnie jak problem z radzeniem sobie z emocjami i stresem rekompensowany jest posiłkami, swoim smakiem pozorującymi przez kilka chwil szczęście. Jeśli są już obecne problemy z nadwagą, czy nawet otyłością, sytuacja ta może wywołać błędne koło. Z jednej strony chora osoba zajada wstręt i niechęć do samego siebie, biorące się z niskiej samooceny i poczucia własnej wartości, a z drugiej następuje izolowanie się od otoczenia i najbliższych właśnie z tego samego powodu.
Jak sobie poradzić z anarchią żywieniową?
Uświadomienie sobie posiadanego problemu i chęć podjęcia walki z nim, jest pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do wyleczenia. Niezależnie od podłoża występowania zaburzenia, ważna jest rozmowa z psychologiem. Zarówno wtedy, kiedy powodem występowania anarchii żywieniowej jest stres, zmęczenie i szybkie tempo życia, jak i w przypadku rekompensowania sobie jedzeniem różnego rodzaju niedoborów czy, po prostu, zagubienia.
Psychoterapia pomaga nie tylko poradzić sobie z nerwami, ale i z próbą zrozumienia własnych emocji. Kiedy pacjent zaczyna rozumieć samego siebie, rozumieć przeżywane przez siebie uczucia i emocje, jest w stanie sobie z nimi o wiele lepiej poradzić. Psycholog może dodatkowo podpowiedzieć lepsze sposoby na ukierunkowanie swojej złości czy frustracji, o wiele zdrowsze dla organizmu.
W momencie, w którym człowiek czuje się pewniej w swoim ciele i z samym sobą, łatwiej mu zadbać o siebie. Gotowanie i przygotowywanie posiłków niesie w sobie ogromną moc terapeutyczną, zarówno kiedy gotuje się tylko dla siebie, jak i dla innych osób.
W przypadku bagatelizowania objawów anarchii żywieniowej konsekwencje mogą być poważne. Choremu grozi depresja, a także fizyczne wyczerpanie, zarówno przez stres, jak i niedobór wartości odżywczych, których organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. To może skutkować anemią lub poważniejszymi chorobami.
Dodaj komentarz