anarchia żywieniowa

Czym jest anarchia żywieniowa?

Czym jest anarchia żywieniowa?

Anarchia żywieniowa to zaburzenie odżywiania mniej popularne niż anoreksja czy bulimia, ale podobnie niebezpieczne. Inaczej znane jako chaotyczne jedzenie, oznacza właśnie absolutny chaos w codziennym jedzeniu posiłków.

Co oznacza termin, anarchia żywieniowa?

Osoba z tym zaburzeniem skupia się na szybkim jedzeniu małych porcji jedzenia, najczęściej zaliczanych do grona fast foodów, z dużą ilością tłuszczu i cukru. Taka osoba bardzo często pomija najważniejsze posiłki, zaspokajając głód tym, co jest łatwo dostępne i pod ręką, sycące na chwilę.

Nie zwraca uwagi na wartości odżywcze przyswajanych pokarmów, w efekcie czego spożywa jedzenie prawie przez cały dzień. Często za posiłek służą jej półprodukty, jedzenie wprost z gotowego opakowania, żywność przetworzona, wzbogacona sztucznymi składnikami. Jedzenie przekąsek głównie na zimno i gotowych dań, często z proszku, jak zupki chińskie czy gorące kubki. Nie niesie ono wiele wartości ważnych dla organizmu, co skutkuje problemem z otyłością albo anoreksją, trądzikiem, złym samopoczuciem i brakiem energii.

Dodatkowo wzmaga to lenistwo, odbiera przyjemność z jedzenia i dezorganizuje organizm, który po czasie nie jest w stanie przyzwyczaić się do regularnych posiłków. Powodem takich zaburzeń może być zbyt szybkie tempo życia, ale bardzo często prawdziwa przyczyna tego stanu rzeczy może być ukryta w podłożu psychicznym. Zajadanie niepewności, złości, smutku czy samotności, przeplatane z deprecjonowaniem się z tego powodu często są źródłem problemu.

Podobnie jak problem z radzeniem sobie z emocjami i stresem rekompensowany jest posiłkami, swoim smakiem pozorującymi przez kilka chwil szczęście. Jeśli są już obecne problemy z nadwagą, czy nawet otyłością, sytuacja ta może wywołać błędne koło. Z jednej strony chora osoba zajada wstręt i niechęć do samego siebie, biorące się z niskiej samooceny i poczucia własnej wartości, a z drugiej następuje izolowanie się od otoczenia i najbliższych właśnie z tego samego powodu.

Jak sobie poradzić z anarchią żywieniową?

Uświadomienie sobie posiadanego problemu i chęć podjęcia walki z nim, jest pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do wyleczenia. Niezależnie od podłoża występowania zaburzenia, ważna jest rozmowa z psychologiem. Zarówno wtedy, kiedy powodem występowania anarchii żywieniowej jest stres, zmęczenie i szybkie tempo życia, jak i w przypadku rekompensowania sobie jedzeniem różnego rodzaju niedoborów czy, po prostu, zagubienia.

Psychoterapia pomaga nie tylko poradzić sobie z nerwami, ale i z próbą zrozumienia własnych emocji. Kiedy pacjent zaczyna rozumieć samego siebie, rozumieć przeżywane przez siebie uczucia i emocje, jest w stanie sobie z nimi o wiele lepiej poradzić. Psycholog może dodatkowo podpowiedzieć lepsze sposoby na ukierunkowanie swojej złości czy frustracji, o wiele zdrowsze dla organizmu.

W momencie, w którym człowiek czuje się pewniej w swoim ciele i z samym sobą, łatwiej mu zadbać o siebie. Gotowanie i przygotowywanie posiłków niesie w sobie ogromną moc terapeutyczną, zarówno kiedy gotuje się tylko dla siebie, jak i dla innych osób.

W przypadku bagatelizowania objawów anarchii żywieniowej konsekwencje mogą być poważne. Choremu grozi depresja, a także fizyczne wyczerpanie, zarówno przez stres, jak i niedobór wartości odżywczych, których organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. To może skutkować anemią lub poważniejszymi chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie