Czym jest granuloma annulare, ziarniniak obrączkowaty?

Czym jest granuloma annulare, ziarniniak obrączkowaty?

Tajemnicza choroba, o nieznanym wciąż pochodzeniu zwana ziarniakiem obrączkowatym, lub granuloma annulare, objawia się wykwitami na skórze, w formie układającej się w symetryczne formacje pierścieniowe. Jest to zapalna choroba skóry, o charakterze przewlekłym, ale też nawracającym.

Jedna z teorii sugeruje, że może być ona spowodowana reakcją immunologiczną na nieznany jeszcze antygen. Według niej, za wywołanie tej choroby mogą odpowiadać infekcje o podłożu wirusowym, bakteryjnym, ale także poważniejsze choroby, jak nowotwory, choroby trzustki czy układu immunologicznego. Wśród podejrzanych wpływów znajdują się także ekspozycje na słońce, próby tuberkulinowe czy ukąszenia owadów.

Nie zostało to jednak w żaden sposób potwierdzone. W grupie ryzyka osób mogących zachorować na ziarniniaka obrączkowatego znajdują się dzieci, młodzież i młodzi dorośli, ale także osoby chorujące na cukrzycę i choroby tarczycy. Nie jest to choroba zaraźliwa, a jej przebieg jest w miarę łagodny.

W celu rozpoznania choroby stosuje się biopsję i badanie histopatologiczne. Czasem samo badanie sprawia, że choroba może zniknąć. Bez pełnej diagnozy choroby, znanych wszystkich przyczyn jego występowania, lekarze i badacze nie są w stanie tego jednoznacznie wyjaśnić.

W jaki sposób leczyć granuloma annulare ziarniniaka obrączkowatego?

Ziarniniaka obrączkowatego można rozpoznać po wysypce pierścieniowej, składającej się z małych, twardych guzków, występujących pod skórą lub na jej powierzchni. Przybierają one kolor różowy, czerwony, purpurowy, a czasem pozostają w kolorze skóry. W centrum pierścienia mogą pojawiać się odbarwienia i delikatna wklęsłość skóry.

Najczęściej wykwity pojawiają się na grzbietach dłoni i stóp oraz na przedramionach, rzadziej na twarzy tułowiu, nogach czy ramionach. Zmiany na skórze znikają po mniej więcej dwóch latach od momentu pojawienia się na skórze i nie pozostawiają po sobie blizn. Aby wspomóc szybsze pozbycie się dolegliwości i zmian skórnych, stosuje się preparaty miejscowe.

Zwykle są to maści z dużą zawartością witaminy E albo kortyzonu, ale również preparaty doustne, tu także witamina E. Istnieją także zabiegi, polegające na zamrożeniu chorobowych zmian, fotochemioterapii i laserowej korekcji. W przypadku miejscowego występowania zmian możliwe jest także stosowanie zastrzyków i kwasów. Po konsultacji lekarz przedstawia plan działania, a także pomaga wykluczyć inne choroby, z którymi wykwity ziarniniaka mogą zostać pomylone.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy za wykwitami nie kryje się inna, poważniejsza przyczyna. Jak cukrzyca, nowotwór czy choroba trzustki może zwiększać prawdopodobieństwo występowania ziarniniaka obrączkowatego, tak wykwity mogą się okazać oznaką poważniejszego schorzenia i informować o rozwijającej się chorobie.

Niezbędny jest więc panel badań i obserwowanie innych, niepokojących pacjenta objawów, a także regularne kontrolowanie stanu zdrowia.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *