Czym jest wodniak jajowodu?

Czym jest wodniak jajowodu?

Czym jest wodniak jajowodu?

Wodniak jajowodu jest schorzeniem, występującym jako konsekwencja stanu zapalnego w obrębie narządów miednicy. Jej przyczyna może być różne, od infekcji intymnej, po zakażenie wewnątrz organizmu kobiety. Może wystąpić nawet w trakcie miesiączki, zabiegów ginekologicznych, jak i po porodzie, z powodu obecności w drogach rodnych krwi lub wydzieliny. Następnie powstaje obrzęk i płynna treść jajowodu nie ma fizycznej możliwości odpłynięcia.

Płyn ten musi mieć charakter surowiczy, w innym przypadku, jeśli pojawi się w jajowodzie ropa lub krew, jest to ropniak lub krwiak, a nie wodniak. Jajowód jest bardzo delikatnym przewodem w ciele kobiety, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie uwolnionego w trakcie owulacji i zapłodnionego jajeczka do macicy. Jego długość to zaledwie 10-12 cm, a grubość w okolicy macicy nie przekracza 4 mm.

Jest więc bardzo wrażliwym organem, a nieprawidłowości mogą mieć poważne skutki, jeśli zostaną zbyt późno zauważone. W wielu przypadkach wodniak jajowodu nie daje prawie żadnych symptomów. Czasem może pojawić się ból, czy nawet ostry stan zapalny. Do niepokojących symptomów można zaliczyć ból w okolicach miednicy lub reszty brzucha, wymioty czy nawet gorączkę.

W konsekwencji nieleczonego wodniaka pacjentka może się liczyć z trudnościami w procesie zachodzenia w ciążę lub nawet z brakiem takiej możliwości. Istnieje ryzyko pojawienia się zapalenia w obu jajowodach jednocześnie, co stwarza jeszcze większe ryzyko dla kobiety. Co więcej, w przypadku współżycia w trakcie rozwijającego się zapalenia, może dojść do sytuacji, w której zapłodnione jajeczko zacznie rozwijać się poza macicą, i w efekcie dojdzie do pęknięcia jajowodu. To może skutkować krwotokiem wewnętrznym i narażeniem życia pacjentki.

Jak wykryć wodniaka jajowodu?

Do wykrycia wodniaka wystarczy przezpochwowe badanie USG, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa z pełnym panelem badań. Nie należy obawiać się dyskusji o swoich obawach i niepokojących odkryciach.

W jaki sposób leczy się wodniaka jajowodu?

Szybkie wykrycie schorzenia zapewnia większą szansę na pełne wyzdrowienie pacjentki. Zalecane leczenie wodniaka jajowodu wiąże się z ingerencją chirurgiczną. Zostaje ona przeprowadzona laparoskopem. Zabieg ten polega na udrożnieniu zablokowanego jajowodu i uwolnieniu pozapalnych zrostów. W wielu przypadkach wymaga to także wykonania plastyki, w celu odtworzenia uszkodzonej części nabłonka. W przypadku silnie poszerzonego lub uszkodzonego jajowodu może wystąpić konieczność usunięcia całego jajowodu. Oznacza to ograniczenie szans kobiety na naturalne zajście w ciążę. Wodniak jajowodu posiada także tendencję do odtwarzania się i ponownego blokowania przewodu. Dlatego bagatelizowanie objawów jest bardzo niewskazane, a regularne badania po wyleczeniu tego problemu, konieczne.

W przypadku uszkodzeniu obu jajowodów, z powodu wodniaka, możliwe jest podjęcie próby zapłodnienia metodą in vitro, jeśli pacjentka decyduje się na próbę zajścia w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie