Czym jest wodniak jajowodu?

Czym jest wodniak jajowodu?

Wodniak jajowodu jest schorzeniem, występującym jako konsekwencja stanu zapalnego w obrębie narządów miednicy. Jej przyczyna może być różne, od infekcji intymnej, po zakażenie wewnątrz organizmu kobiety. Może wystąpić nawet w trakcie miesiączki, zabiegów ginekologicznych, jak i po porodzie, z powodu obecności w drogach rodnych krwi lub wydzieliny. Następnie powstaje obrzęk i płynna treść jajowodu nie ma fizycznej możliwości odpłynięcia.

Płyn ten musi mieć charakter surowiczy, w innym przypadku, jeśli pojawi się w jajowodzie ropa lub krew, jest to ropniak lub krwiak, a nie wodniak. Jajowód jest bardzo delikatnym przewodem w ciele kobiety, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie uwolnionego w trakcie owulacji i zapłodnionego jajeczka do macicy. Jego długość to zaledwie 10-12 cm, a grubość w okolicy macicy nie przekracza 4 mm.

Jest więc bardzo wrażliwym organem, a nieprawidłowości mogą mieć poważne skutki, jeśli zostaną zbyt późno zauważone. W wielu przypadkach wodniak jajowodu nie daje prawie żadnych symptomów. Czasem może pojawić się ból, czy nawet ostry stan zapalny. Do niepokojących symptomów można zaliczyć ból w okolicach miednicy lub reszty brzucha, wymioty czy nawet gorączkę.

W konsekwencji nieleczonego wodniaka pacjentka może się liczyć z trudnościami w procesie zachodzenia w ciążę lub nawet z brakiem takiej możliwości. Istnieje ryzyko pojawienia się zapalenia w obu jajowodach jednocześnie, co stwarza jeszcze większe ryzyko dla kobiety. Co więcej, w przypadku współżycia w trakcie rozwijającego się zapalenia, może dojść do sytuacji, w której zapłodnione jajeczko zacznie rozwijać się poza macicą, i w efekcie dojdzie do pęknięcia jajowodu. To może skutkować krwotokiem wewnętrznym i narażeniem życia pacjentki.

Jak wykryć wodniaka jajowodu?

Do wykrycia wodniaka wystarczy przezpochwowe badanie USG, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza ginekologa z pełnym panelem badań. Nie należy obawiać się dyskusji o swoich obawach i niepokojących odkryciach.

W jaki sposób leczy się wodniaka jajowodu?

Szybkie wykrycie schorzenia zapewnia większą szansę na pełne wyzdrowienie pacjentki. Zalecane leczenie wodniaka jajowodu wiąże się z ingerencją chirurgiczną. Zostaje ona przeprowadzona laparoskopem. Zabieg ten polega na udrożnieniu zablokowanego jajowodu i uwolnieniu pozapalnych zrostów. W wielu przypadkach wymaga to także wykonania plastyki, w celu odtworzenia uszkodzonej części nabłonka. W przypadku silnie poszerzonego lub uszkodzonego jajowodu może wystąpić konieczność usunięcia całego jajowodu. Oznacza to ograniczenie szans kobiety na naturalne zajście w ciążę. Wodniak jajowodu posiada także tendencję do odtwarzania się i ponownego blokowania przewodu. Dlatego bagatelizowanie objawów jest bardzo niewskazane, a regularne badania po wyleczeniu tego problemu, konieczne.

Szybkie wykrycie schorzenia zapewnia większą szansę na pełne wyzdrowienie pacjentki. Zalecane leczenie wodniaka jajowodu wiąże się z ingerencją chirurgiczną. Zostaje ona przeprowadzona laparoskopem. Zabieg ten polega na udrożnieniu zablokowanego jajowodu i uwolnieniu pozapalnych zrostów. W wielu przypadkach wymaga to także wykonania plastyki, w celu odtworzenia uszkodzonej części nabłonka. W przypadku silnie poszerzonego lub uszkodzonego jajowodu może wystąpić konieczność usunięcia całego jajowodu. Oznacza to ograniczenie szans kobiety na naturalne zajście w ciążę. Wodniak jajowodu posiada także tendencję do odtwarzania się i ponownego blokowania przewodu. Dlatego bagatelizowanie objawów jest bardzo niewskazane, a regularne badania po wyleczeniu tego problemu, konieczne.

W przypadku uszkodzeniu obu jajowodów, z powodu wodniaka, możliwe jest podjęcie próby zapłodnienia metodą in vitro, jeśli pacjentka decyduje się na próbę zajścia w ciążę.

Wodniak jajowodu – czy można zdiagnozować go samodzielnie?

Wiele kobiet zastanawia się czy wodniak jajowodu boli. To bardzo dobre pytanie, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiedząc jakie są przyczyny tego schorzenia, możemy domyślać się, że na pewno wodniak jajowodu powoduje swego rodzaju dyskomfort. Wodniak jajowodu może, ale nie musi powodować dolegliwości bólowych. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych cech pacjentki, budowy jej narządów rozrodczych i jej wrażliwości na ból. Nie można wykluczyć wodniaka jajowodu tylko na podstawie braku bólu. Wodniak jajowodu objawy bowiem może dawać lub nie.

Jedyną metodą na potwierdzenie, że wodniak jajowodu jest lub go nie ma jest badanie USG pochwy wykonywane w gabinecie ginekologicznym. Istnieją również opinie, wedle których wodniaka jajowodu można wykryć poprzez rezonans magnetyczny, choć nie jest to metoda w stu procentach potwiedzona. Niemniej jednak, nie ma możliwości tzw. samobadania czy obserwacji. Miejscem do zdiagnozowania wodniaka jajowodu na pewno nie będzie forum dyskusyjne. Do jednoznacznej diagnozy potrzebna jest wizyta lekarska.

Wodniak jajowodu – samoleczenie

Fora dyskusyjne pełne są pytań kobiet, którym wydaje się, że ich wodniak jajowodu zniknął. Pojawia się zatem wiele pytań o to, czy wodniak jajowodu może się wchłonąć. Również w tym wypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna: w medycynie znane są przypadki samoistnego powrotu do zdrowia w większości znanych współcześnie chorób, więc teoretycznie wodniak jajowodu może jak najbardziej zniknąć. Nie oznacza to jednak, że możemy ten problem zignorować! Bardziej prawdopodobne bowiem jest, że wodniak jajowodu doprowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak przewlekły ból podczas stosunku, nieregularne miesiączki, czy, w przypadku najczarniejszego scenariusza, nawet do niepłodności, co rozstrzyga w zasadzie kwestię wodniak jajowodu a ciąża. O ile kobieta cierpiąca na tę dolegliwość będzie w stanie zajść w ciążę, może ona być zagrożona. Często jednak wodniak jajowodu uniemożliwia kobiecie posiadanie potomstwa.

Nasuwa się zatem ważne pytanie, czy wodniak jajowodu jest niebezpieczny. Jak każde nieleczone schorzenie, wodniak jajowodu może siać ogromne spustoszenie w organizmie kobiety. Może doprowadzić do ciężkich do wyleczenia zakażeń, które w przypadku osób z obniżoną odpornością mogą w skrajnych sytuacjach skończyć się nawet zgonem. Nie powinno się też pod żadnym pozorem dopuścić do sytuacji, w której wodniak pękłby sam bez kontroli lekarza.

Czy wodniak jajowodu jest niebezpieczny?

O ile wodniak jajowodu nie zagraża bezpośrednio życiu zdrowej kobiety w sile wieku, może być śmiertelny w przypadku osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi takimi jak nadciśnienie, choroby serca itp. Dlatego bardzo istotne jest to, aby regularnie odwiedzać ginekologa w celu wykonania podstawowych badań. A jeśli już cierpimy na wodniaka jajowodu, powinnyśmy zasięgnąć porady lekarza, co należy zrobić dalej. Jednym z zabiegów, które ginekolog może zaproponować pacjentce, której problemem jest wodniak jajowodu jest laparoskopia.

Nie warto również w przypadku choroby jaką jest wodniak jajowodu decydować się tylko i wyłącznie na leczenie naturalne. W przypadku nawracającego problemu warto jest wspomagać się suplementami diety, specjalnymi preparatami do irygacji (oczywiście przy równoczesnym stosowaniu probiotyków z kwasem mlekowym doustnie i dopochwowo) i naparami ziołowymi, jednak nie można traktować tego jako terapii alternatywnej. Zmianę musi obejrzeć i zdiagnozować lekarz i to on może zadecydować, co dla pacjentki będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to problem zbyt poważny, by leczyć go na własną rękę domowymi sposobami.

Wodniak jajowodu a zwiększenie masy ciała

Niektóre panie poszukują związku przyczynowo skutkowego na linii wodniak jajowodu a tycie. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że schorzenie te może mieć jakikolwiek wpływ na przyrost masy ciała u kobiety. Są jednak bardziej realne scenariusze, do których zalicza się np.:

  • do powstania wodniaka jajowodu może przyczynić się infekcja grzybicza narządów rozrodczych, która zwiększa ochotę na słodycze, a w konsekwencji doprowadza do tycia
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej również może w pośredni sposób doprowadzić do powstania wodniaka, jest ona też odpowiedzialna za nadmierny przyrost masy ciała u kobiet ją stosujących
  • wodniak jajowodu może powodować ból, co w konsekwencji ogranicza prowadzenie aktywnego trybu życia: uprawianie sportów, spacery itp., a to może również przyczynić się do tycia.

Niestety, nie można zrzucić winy za przytycie na wodniaka jajowodu. Nie jest on w bezpośredni sposób powiązany z przyrotem tkanki tłuszczowej. Mimo to, wyleczenie wodniaka jajowodu może przyczynić się do ułatwienia zrzucenia zbędnych kilogramów, wiąże się bowiem z odzyskaniem sprawności fizycznej, ustąpieniem bólu i dyskomfortu związanego z wysiłkiem fizycznym.

Wygląda na to, że wodniak jajowodu to przypadłość, której należy się jak najszybciej pozbyć, aby na nowo cieszyć się współżyciem jak również czynnościami wykonywanymi codziennie takimi jak spacer, joga czy pilates. Pamiętajmy, że każda choroba wymaga skonsultowania z personelem medycznym, nawet jeśli nie daje początkowo żadnych oznak typu ból lub dyskomfort. Zawsze lepiej działać jak najwcześniej, by uniknąć przykrych konsekwencji!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *