Stenoza aortalna - pacjent podczas konsultacji z kardiologiem.

Jak przebiega leczenie stenozy aortalnej?

Stenoza aortalna – czyli zwężenie zastawki aortalnej – to jedna z najczęściej występujących wad serca, polegająca na zmniejszeniu powierzchni lewego ujścia tętniczego. To właśnie przez to ujście krew przepływa z lewej komory serca do aorty. Stenoza aortalna wymaga za każdym razem odpowiedniego leczenia – zachowawczego lub zabiegowego.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny stenozy aortalnej,
  • w jaki sposób objawia się stenoza aorty,
  • jak przebiega diagnostyka tej choroby,
  • na czym polega leczenie stenozy aortalnej,
  • kiedy jest potrzebne leczenie zabiegowe.

Stenoza aortalna – czyli zwężenie zastawki aortalnej – to najczęściej występująca wada zastawek serca. Obok nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca jest zarazem jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń układu krążenia. Najczęściej stenoza aorty rozwija się u mężczyzn w średnim i starszym wieku, choć występować może również u kobiet oraz dzieci.

Stenoza aortalna – przyczyny

Zazwyczaj stenoza aorty jest spowodowana procesem zwyrodnieniowym, polegającym na zwapnieniu oraz zmniejszeniu ruchomości płatków zastawki rozwijających się wraz z wiekiem. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa obecność innych chorób, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nadczynności przytarczyc i niewydolności nerek oraz wysoki poziom cholesterolu – dieta stosowana na co dzień powinna więc dążyć do unormowania stężenia cholesterolu we krwi. Wpływ na rozwój zwężenia zastawki aortalnej ma wpływ również otyłość i palenie papierosów.

Zwężenie zastawki aortalnej – objawy

W przebiegu stenozy aorty zmienione płatki zastawki aortalnej nie pracują prawidłowo, przez co powierzchnia lewego ujścia tętniczego zmniejsza się, a przepływ krwi z lewej komory serca do aorty jest utrudniony. Lewa komora serca musi wówczas wykonać więcej pracy, aby pompować krew, a to prowadzić może do przerostu mięśnia sercowego.

Zaburzenia te manifestują się w postaci:

  • bladości skóry,
  • zmniejszonej tolerancji wysiłku,
  • zawrotów głowy,
  • omdleń (zwłaszcza w czasie wysiłku),
  • zaburzeń widzenia,
  • kołatania serca,
  • bólu w okolicach mostka.

Zwężenie zastawki aortalnej – diagnostyka

Diagnostykę zwężenia zastawki aortalnej prowadzi specjalista kardiolog. Standardowymi badaniami wykonywanymi u pacjentów z podejrzeniem stenozy aorty jest przeglądowe RTG klatki piersiowej, elektrokardiografia (EKG) oraz echo serca. Jeśli ich wyniki nie są jednoznaczne, zlecone może zostać cewnikowanie serca, które jest bardziej inwazyjną procedurą.

Stenoza aortalna – leczenie zachowawcze

Leczenie stenozy aortalnej zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli zwężenie lewego ujścia żylnego nie jest bardzo silne, stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. W celu zmniejszenia zastoju w krążeniu podaje się diuretyki oraz inhibitory konwertazy angiotensyny. Leczeniu migotania przedsionków i przywracaniu prawidłowego rytmu serca służy amiodaron i digoksyna, a zmniejszaniu objawów choroby niedokrwiennej serca – azotany oraz beta-blokery.

Stenoza aortalna – leczenie zabiegowe

Jeśli zwężenie zastawki aortalnej jest bardziej zaawansowane, wskazane jest leczenie operacyjne, polegające na wymianie zastawek. Mogą to być zastawki sztuczne, zwierzęce lub ludzkie. Operacja niesie ze sobą konieczność stałego przyjmowania doustnych leków przeciwkrzepliwych.

Wymiana zastawki poprawia jakość życia pacjenta, przede wszystkim redukując objawy: omdlenia, bóle wieńcowe czy niewydolność serca. Warto jednak pamiętać, że skuteczność leczenia jest tym większa, im młodszy wiek pacjenta i szybciej wykryta choroba.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *