Jak przygotować się do ciąży? Porady zdrowotne

Jak przygotować się do ciąży? Porady zdrowotne

W dzisiejszych czasach wiele kobiet bardzo skrupulatnie planuje moment powiększenia rodziny. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż najpierw chcą mieć pewność, że zapewnią dziecku właściwy byt. Niemniej jednak niezależnie od pobudek, jeśli chcesz zajść w ciąże powinnaś się do niej odpowiednio przygotować. W dzisiejszym poradniku przedstawimy, co powinnaś zrobić, aby dobrze się przygotować i nie chodzi tu o przeczytanie stosu mniej lub bardziej mądrych książek, ale porady zdrowotne. Już teraz zdradzimy, że powinnaś sięgnąć po femibion. O jego składzie i działaniu dowiesz się z dalszej części naszych rozważań.

Pozbycie się niezdrowych nałogów to podstawa!

Przede wszystkim będąc kobietą świadomie planującą ciążę musisz pozbyć się wszystkich nałogów. Jeśli palisz, musisz rzucić radykalnie, wszak palenie destrukcyjnie wpływa na rozwój płodu. Wykluczone są również modne e-papierosy, gdyż one, choć nie trują otoczenia, to jednak zawierają nikotynę, podobnie jak papierosy, a ona destrukcyjnie wpływa choćby na rozwój płuc dziecka. Trzeba porzucić również picie dużej ilości alkoholu. Najlepiej w ogóle z niego zrezygnować. To pierwsze kroki do zdrowszego trybu życia i zwiększenia szansy na zajście w ciążę.

Przyjmowanie kwasu foliowego, witamin i minerałów jest niezwykle istotne

Jak dowodzą badania kwas foliowy odpowiada za prawidłowy rozwój płodu, a przede wszystkim mózgu i kory mózgowej. Dlatego przygotowując się do zajścia w ciążę należy zażywać odpowiednie dawki kwasu foliowego każdego dnia. Znajduje się on w wielu produktach spożywczych. Jednak można go również suplementować, zwłaszcza, że lek taki jak femibion zawiera nie tylko kwas foliowy, ale również witaminy niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, czyli: B2, B6, B12, D3 i E oraz mikroelementy takie jak żelazo czy jod. Kwas foliowy odpowiada za prawidłowe formowanie łożyska zatem zapobiega samoistnym poronieniom w pierwszej fazie ciąży. Wiele kobiet ma niedobory kwasu foliowego we krwi, dlatego starając się o dziecko powinny po niego sięgnąć i zażywać przynajmniej przez miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę.

Wykonanie niezbędnych badań jest istotne

Kiedy zajdziesz w ciążę będziesz musiała wykonać szereg obowiązkowych badań. Jednak niektóre z nich możesz wykonać już planując ciąże. W ten sposób będzie to działanie całkowicie świadome i w żaden sposób nie szkodzące zdrowiu Twojemu i przyszłego dziecka. Zatem morfologia krwi to oczywiście podstawowe badanie, które musisz wykonać. Kolejnym jest zbadanie poziomu hormonów tarczycy. Z powodu nieprawidłowych wyników wiele kobiet musi brać leki wspomagające w pierwszym okresie ciąży, które zapobiegają przedwczesnym poronieniom. Warto zatem sprawdzić czy nie cierpi się np. na chorobę Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Ponadto powinnaś jeszcze wykonać testy na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie i cytomegalii. Obligatoryjnie każda kobieta w ciąży musi również przejść test na HIV, zatem warto zrobić go wcześniej. Warto wiedzieć, że również nosicielki tego wirusa mogą urodzić zdrowe dziecko, pod warunkiem, że ciąża od początku prowadzona jest pod okiem lekarza. Nie bez znaczenia jest fakt, że przyszła matka również może podjąć leczenie i zatrzymać rozwój wirusa. Obecnie wcześnie wykryty i leczony wirus HIV uważany jest za chorobę przewlekłą, a nosiciele mogą dożyć późnej starości, gdyż jego rozwój zostaje zahamowany.

Wizyta u dentysty, odpowiednia dieta i ruch

Ostatnie kwestie, o które należy zadbać to stan uzębienia. Zapalenie zębów w ciąży prowadzi do poronienia, dlatego o zdrowe zęby należy zadbać jeszcze przed ciążą i ich stan kontrolować również w ciąży. Jednak w tym stanie nie można skorzystać np. z leczenia kanałowego, dlatego niezbędne jest wyleczenie zębów przed zajściem w ciążę. Ze zdrowiem zębów w dużej mierze wiąże się dieta, choć oczywiście odpowiadają za ich stan również geny czy przyjmowane leki. Niemniej jednak planując zajście w ciąże należy zadbać o zbilansowaną dietę i całkowicie zrezygnować ze szkodliwych tłuszczów trans, a także ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych na rzecz tych złożonych. Prawidłową dietę oczywiście trzeba połączyć z większą dawką ruchu. Warto regularnie odwiedzać fitness, siłownię, uprawiać jogging albo chodzić na basen. Przed zajściem w ciążę warto wzmocnić swoje mięśnie i kości, wszak będą bardzo obciążone nie tylko w ciąży, ale przede wszystkim w czasie porodu.

Jest szereg czynników, o których warto pamiętać przygotowując się do zajścia w ciąże. Te związane z zadbaniem o swoje zdrowie są jednak kluczowe.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *