jak rozpoznać kryptogeja

Jak rozpoznać kryptogeja?

Przez określenie kryptogej, rozumie się homoseksualistę, ukrywającego swoją prawdziwą orientację seksualną. Powodów, do ukrywania przed światem, a często nawet i samym sobą, swojej prawdziwej orientacji może być wiele.

Kim jest kryptogej?

Bardzo często winą należy obarczyć proces wychowania, któremu taka osoba została poddana. Budowanie wokół dziecka świata, w którym brak rzetelnej edukacji seksualnej nie pozwala mu zrozumieć w pełni własnego ciała, jego potrzeb, czy nawet zasad funkcjonowania, wyrządza mu ogromną krzywdę. Owijanie tak intymnych elementów życia każdego człowieka w welon wstydu i nieprzyzwoitości, głównie przez krytykujące doktryny religijne, zamyka człowieka we własnej głowie, z obawami i pytaniami, na które nie dostaje jasnej odpowiedzi.

Przy jednoczesnym kulturowym funkcjonowaniu stereotypów roli męskiej i żeńskiej w społeczeństwie, zakorzenionych mocno w tradycji i historii, takie konsekwencje nie zaskakują. Całe pokolenia zostały nauczone, że nieprzyzwoite i złe jest wyrażanie ciekawości na temat własnego, czy cudzego ciała. Jednoczesnym przemysł filmów pornograficznych zaoferował im obraz, pełen surrealistycznych standardów. W efekcie mają ogromny problem ze zrozumieniem, nawet jako dorosłe osoby, tej niezwykle ważnej części swojego życia, o której w wielu przypadkach nie potrafią nawet rozmawiać.

Jak rozpoznać kryptogeja?

Mówi się, że homofobia tak naprawdę reprezentuje mężczyzn i kobiet wstydzących się własnej, również homoseksualnej, orientacji. Wstępne badania przeprowadzane w tym kierunku, potwierdzają tę teorię. Nie zostały jednak przeprowadzone na tak dużą skalę, żeby można było wyniki uznać za jednoznaczne.

W badaniach tych przeanalizowano poziom deklarowanej niechęci do osób nieheteronormatywnych i reakcje na homoseksualne bodźce pobudzające. Bardzo prawdopodobne, że taki człowiek może kierować nienawiść do innych osób, otwarcie deklarujących swoją orientację z zazdrości i nienawiści, bo sam nie jest na to gotowy. Równie dobrze może nawet nie rozumieć, że podświadomie sam jest zainteresowany osobami tej samej płci. Homofobia może być oznaką życia w wyparciu, pogardy dla samego siebie i osoby dogłębnie nieszczęśliwej.

Nie każdy kryptogej jest jednak homofobem. Zdarza się, że ktoś jest całkowicie nieświadomy, że jego pociąg do osób tej samej płci może oznaczać inną orientację. Brak edukacji w tym zakresie, piętnowanie praktyk homoseksualnych może dążyć do niezrozumienia i zagubienia. Może prowadzić także do ukrywanie swojej orientacji ze strachu przed reakcją otoczenia, odrzuceniem przez najbliższych czy skrzywdzeniem drugiej osoby.

Nie każdy kryptogej, będący w związku z osobą odmiennej płci, jest z nią tylko z powodu ukrywania się. Czasem darzy taką osobę uczuciem i dopiero po poznaniu innej osoby homoseksualnej zauważa, że nie jest to uczucie głębokiej, namiętnej miłości. W przypadku podejrzenia, że ktoś obok żyje w zaprzeczeniu, w kwestii swojej orientacji seksualnej, ogromnie ważne jest okazanie jej wsparcia, akceptacji i zrozumienia.

Nie każdy jest gotowy przekazywać tak ważną informację o samym sobie całemu światu, niektórzy ludzie potrzebują więcej cierpliwości i warto pozwolić takiej osobie przepracować sytuację we własnym tempie, oferując rozmowę i wsparcie emocjonalne.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *