Ze stłuczeniem spotkał się niemal każdy – to bardzo powszechny rodzaj urazu, do którego może dojść nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Potknięcie się i upadek czy chwila nieuwagi skutkująca zahaczeniem o wystający przedmiot mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Jak rozpoznać stłuczenie i jak je leczyć?
Czym jest stłuczenie?
Aby umiejętnie rozpoznać taki uraz oraz dowiedzieć się, co na stłuczenia będzie najbardziej skuteczne, warto poznać jego definicję.
Stłuczenia tkanek miękkich powstają w bezpośrednim polu działania siły zewnętrznej, np. uderzenia. Tkanki zostają uszkodzone, a naczynia krwionośne zgniecione i przerwane. W efekcie dochodzi do obrzęku i krwawych wybroczyn, które powodują powstanie krwiaka w obrębie tkanek miękkich. Na zewnątrz widoczne jest wtedy zasinienie pod skórą, potocznie nazywane siniakiem. [1]
Co ważne, stłuczenie jest uszkodzeniem tkanki podskórnej i mięśniowej oraz okostnej i stawów okołotkankowych bez przerwania ciągłości skóry. [1] Jeśli skóra zostanie naruszona, wówczas mowa również o powstaniu rany. [1] Stłuczenie może towarzyszyć również innym urazom, na przykład złamaniu kości.
Jak rozpoznać stłuczenie?
Stłuczenie zwykle daje dość specyficzne objawy, po których można łatwo je rozpoznać. Są to:
-
silny ból,
-
obrzęk,
-
wylew podskórny, który następnie przeradza się w zasinienie,
-
podwyższona temperatura w miejscu stłuczenia. [1]
To charakterystyczne objawy, które niemal na pewno wskazują na stłuczenie tkanek miękkich.
Co na stłuczenia i siniaki?
Stłuczeniom bardzo często towarzyszą siniaki, szczególnie jeśli uraz był silny. Krwiaki najczęściej nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia – chyba, że są intensywnie czerwone i towarzyszy im silny ból. [1]
Co jest dobre na stłuczenia i siniaki? Warto rozróżnić metodę działania, którą warto wdrożyć od razu po wystąpieniu urazu od tej, która ma zniwelować nieestetyczne sine plamy pod skórą.
W pierwszym przypadku przede wszystkim należy skupić się na zniwelowaniu obrzęku oraz złagodzeniu bólu. Co pomoże na stłuczenia? Pomocne będą maści i okłady, szczególnie w formie chłodzącego żelu. Najlepiej, gdy mają dodatek mentolu, który dodatkowo obniży temperaturę w miejscu urazu. [2] Jednak nawet żele bez takiego dodatku są bardzo skuteczne – ich formuła sama w sobie jest chłodna, dlatego szybko przynosi ulgę.
Od razu po stłuczeniu warto nałożyć na chore miejsce środek z octanowinianem glinu. Jest to substancja czynna, która działa ściągająco, zmniejsza obrzęk tkanek i niweluje ból w miejscu wystąpienia stanu zapalnego (a ten zwykle towarzyszy stłuczeniu). [3]
Takie preparaty, zwykle w formie żelu, są polecane w leczeniu stłuczeń i obrzęków pourazowych. [3]
Co jest dobre na stłuczenia i siniaki?
Octanowinian glinu, który stanowi składnik żelów na stłuczenie (na przykład Altacetu) pomoże tuż po urazie, kiedy obrzęk jest największy. Bardzo dobrze sprawdzi się w łagodzeniu bólu i pozwoli wrócić do codziennej aktywności. [3] Stłuczone miejsce trzeba jednak oszczędzać.
Co jest dobre na stłuczenia i siniaki, czyli jakie środki warto zastosować kilka dni po wystąpieniu urazu? W tym przypadku sprawdzą się preparaty z heparyną, czyli organicznym związkiem chemicznym, który zapobiega krzepnięciu krwi wewnątrz naczyń krwionośnych. Substancja przyspiesza wchłanianie się krwiaków, sprawiając, że krew szybciej zostaje zresorbowana, a nieestetyczne zasinienie ustępuje. [3]
Pamiętaj, że choć rozpoznanie stłuczenia nie jest trudne, to w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Uraz może okazać się poważniejszy. Jeśli pomimo opisanych tu metod leczenia obrzęków i siniaków opuchlizna i ból nie ustępują, zgłoś się do lekarza.
Tekst na zlecenie klienta, tj. Altacet
Bibliografia
-
Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Sułko J., Klinika Chirurgii, Oddział Ortopedyczny, Instytut Pediatrii, CM UJ w Krakowie, Medycyna Praktyczna, Choroby i urazy, 2017: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich (dostęp 28.08.2023)
-
Okłady z kostek lodu, Bromboszcz J., Płaszewski M., Zakład Fizjoterapii, Wydział Turystyki i Zdrowia w Białej Podlaskiej, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Rehabilitacja, 2016: http://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-zimnem/131256,oklady-z-kostek-lodu (dostęp 29.08.2023)
-
Altacet żel, Medycyna Praktyczna, Baza Leków: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/52061,Altacet-zel (dostęp 28.08.2023)
Dodaj komentarz