Blizny na głowie to pamiątka najczęściej po wypadkach samochodowych lub domowych. Rozcięcie głowy podczas kolizji drogowej, poparzenia, skaleczenia, pozostawiają trwały ślad na głowie. Blizny nie wyglądają ozdobnie i wiele osób ma problem z ich zaakceptowaniem. Część osób po trudnych doświadczeniach wypadkowych uznaje, że blizny są częścią ich życiowej historii, dowodem na to, jak wiele w życiu przeżyli, a zaś inni uważają, że widoczne ślady po urazach to nic estetycznego i chcą się ich pozbyć. To właśnie takim ludziom przychodzi z pomocą trychologia i zabiegi przeszczepu włosów. Dodatkowo częstym problemem panów są zakola, które też chcieliby zasłonić.
Kiedy liczy się szybki efekt
Łysienie i blizny to problem estetyczny. Leczenie blizn i łysienia wymaga sporo czasu, a nie każdy pacjent im dysponuje. Niektórzy oczekują, aby choć odrobinę poprawił się stan skóry głowy w krótkim czasie. Jeśli tak się stanie będą mieli potwierdzenie, że leczenie działa. Mikropigmentacja skóry głowy to innowacyjny zabieg, którego efekt podobny do przeszczepu włosów zyskujemy w znacznie krótszym czasie. Polega on na stworzeniu imitacji krótko ostrzyżonych włosów z użyciem barwnika do wierzchnich warstw naskórka przy pomocy profesjonalnego urządzenia do mikropigmentacji. Zabieg jest bardzo precyzyjny, wykonywany pojedynczą igłą. Włosy powinny być ścięte jeszcze przed zabiegiem do długości 0,3-0,5 milimetrów. Powyższą długość należy zachować także po zabiegu. Wtedy pigment wygląda naturalnie i nie można go odróżnić od prawdziwych włosów. Maskowanie można zastosować także do dłuższych włosów i pomóc osobie,która chce pozbyć się blizn. Kamuflaż to pierwszy krok do przeszczepu włosów.
Trwały efekt – przeszczep włosów
Najlepszą metodą na pozbycie się brzydkich blizn na głowie i łysych miejsc jest przeszczep włosów. Może być stosowany u kobiet, mężczyzn, a także u dzieci. W przypadku najmłodszych, przeszczep włosów jest wykonywany w sytuacji leczenia blizn po urazach i tych pooparzeniowych. Przeciwwskazaniem do przeszczepu włosów są:
- łysienie placowate;
- choroby zakaźne owłosionej skóry głowy;
- cukrzyca;
- nieuregulowane ciśnienie.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i rozpoczyna się od pobrania mieszków włosowych z tylnej i bocznej części głowy. Zespoły mieszkowe są pobierane pojedynczo za pomocą specjalnych mikropunchów. Następnie następuje implantacja w miejscu biorczym (docelowym). Skóra głowy goi się około 14 dni. Przez 20 dni należy unikać ćwiczeń i wyczerpującej pracy.
Przeszczep włosów w miejscu blizn
Okoliczności takie jak: operacje głowy, radioterapia, urazy, oparzenia mogą spowodować powstanie blizn i łysienie w okolicy blizny. Dobrym sposobem leczenia takiej blizny jest przeszczep włosów. Pierwszym etapem przeszczepu w miejsce blizn jest podanie komórek macierzystych pozyskanych z tłuszczu i wzbogaconych osoczem bogatopłytkowym. Jest on wykonywany na kilka miesięcy przed przeszczepem właściwym i ma na celu przygotowanie podłoża do ostatecznego zabiegu.
Przeszczep włosów z innej części ciała niż głowa
Jeżeli pacjent na głowie ma niewystarczającą ilość włosów, natomiast ma owłosione inne partie ciała, np.: podbródek, klatkę piersiową, plecy, to można wykonać przeszczep włosów z tych fragmentów ciała na głowę. Zaletą jest korekta blizn oraz możliwość przeszczepienia włosów na brwi czy uzupełnienie brody. Metoda takiego przeszczepu nosi nazwę BHT.
Wszystkie zabiegi przeszczepu włosów są wykonywane w znieczuleniu ogólnym – pacjent nie czuje bólu, nawet jeżeli jest wrażliwy na odczuwanie bólu. Po zabiegu przeszczepu pacjent może odczuwać zmęczenie, niewielki ból głowy lub odrętwienie miejsca biorczego, które wynika z podania dużej ilości środków znieczulających i nie jest niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przeszczep włosów poprawia samopoczucie pacjenta, zapewnia radość z nowego wyglądu i pozbycia się szpecących blizn.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.medmix.pl.