Ludzkie oczy są szalenie ciekawe!

Ludzkie oczy są szalenie ciekawe!

Oko jest fascynującym i niezwykle interesującym organem w naszym ciele. Ten, bardzo mały narząd jest jednocześnie jednym z najbardziej złożonych. To właśnie dzięki oczom odbieramy niespełna 80% informacji o otoczeniu, które angażują aż 10% wszystkich połączeń nerwowych w mózgu. Dzięki temu nie tylko patrzymy, ale także potrafimy to zrozumieć i zinterpretować. Niestety, szczególnie w młodym wieku, nie dbamy wystarczająco o nasze oczy, a interesujemy się nimi dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy. Dziś nie chcemy Was zanudzać naukowymi informacjami, dlatego mamy dla Was 15 ciekawostek o ludzkich oczach, których wcześniej nie słyszeliście.

Oto 15 ciekawostek o ludzkich oczach

 1. 30 m. – tyle rzęs gubimy w ciągu całego życia. Ich żywotność trwa ok. 5 miesięcy.
 2. Ludzkie oko nie może zostać przeszczepione, ponieważ ma ponad MILION włókien nerwowych, które łączą oko z mózgiem. Obecnie naukowcy nie są w stanie ich odtworzyć. Przeszczepić da się natomiast rogówkę.
 3. Oczy uchodzą za drugi najbardziej złożony organ w ludzkim ciele – zaraz po mózgu.
 4. 1/6 – taki fragment naszego oka jest odsłonięty.
 5. Laserowa korekcja wad wzroku oraz klinika okulistyczna należą do grupy najczęściej wyszukiwanych haseł o tematyce okulistycznej, wpisywanych w Google w ostatnich latach.
 6. Na Ziemi żyje około 45 milionów ludzi niewidomych i około 269 milionów z różnymi zaburzeniami widzenia.
 7. Niemożliwe jest kichanie, mając otwarte oczy.
 8. Jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią częstotliwość mrugania, która wynosi 10-20 mrugnięć na minutę, to człowiek w ciągu roku może mrugać nawet 10 mln razy.
 9. Zielona tęczówka występuje jedynie u 2% populacji, czyniąc ją najrzadziej występującym kolorem oczu.
 10. Jedną z ważnych funkcji brwi jest ochrona naszych oczu przed spływającym z czoła potem. 
 11. Oko człowieka waży około 28 gramów i ma około 2,5 cm średnicy.
 12. Kobiety mrugają częściej niż mężczyźni.
 13. Ludzka tęczówka ma aż 256 unikalnych cech, co powoduje, że skany oczu są coraz częściej wykorzystywane do celów bezpieczeństwa. Dla porównania, odcisk palca ma takich cech 40.
 14. Dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia możemy mówić o stabilizacji koloru oczu u dziecka.
 15. Gruczoły łzowe wytwarzają około 1 ml łez każdego dnia.

Najważniejsze są regularne badania

Jak widzisz, oko to niezwykły organ w Twoim ciele, który ma niezwykle skomplikowaną budowę i strukturę, a zarazem dostarcza Ci niemal całości wiedzy o otaczajacym Cię świecie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak jest delikatne i jak dużo czynników może na nie wpływać, powinniśmy pamiętać, aby co najmniej raz do roku odwiedzać okulistę i robić regularne badania wzroku. To wszystko dla naszego zdrowia!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *