Masaż vs. terapia manualna. Co wybrać, gdy ból kręgosłupa daje się we znaki?

Masaż vs. terapia manualna. Co wybrać, gdy ból kręgosłupa daje się we znaki?

Ból kręgosłupa to dolegliwość, która dotyka coraz większej części społeczeństwa, nie tylko osób w starszym wieku. Na bóle pleców skarżą się również młodzi ludzie. Czym spowodowany jest ból kręgosłupa? Najczęstszymi przyczynami bólu są długotrwały siedzący tryb życia, brak ruchu czy osłabienie struktury kostnej aparatu stawowo-więzadłowego. Z bólem kręgosłupa można jednak sobie skutecznie poradzić i pozbyć się związanego z nim dyskomfortu.

Długotrwały ból kręgosłupa powinien zostać zdiagnozowany przez specjalistę. Takie bóle mogą być oznaką poważnych schorzeń i pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. Do zdiagnozowania przyczyn bólu i rodzaju schorzenia pomocne są takie badania jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy rentgen. O przebiegu diagnostyki i leczenia zadecyduje już odpowiedni specjalista.

Sposoby radzenia sobie z bólem kręgosłupa

Jako doraźna ulga w bólu sprawdzą się wszelkiego rodzaju leki przeciwbólowe, w formie tabletek lub maści. Niestety jednak nie eliminują one problemu a jedynie krótkotrwale poprawiają komfort życia. Znacznie bardziej skuteczną metodą walki z powracającymi bólami kręgosłupa są różnego rodzaju ćwiczenia, terapia manualna czy masaże. Wskazówek dotyczących sposobów walki z bólem pleców udzieli poradnia rehabilitacyjna lub fizjoterapeuta.

Terapia manualna jako sposób na bolący kręgosłup

Terapia manualna kręgosłupa, inaczej chiropraktyka, to rodzaj fizjoterapii. Terapia manualna to masaż oraz różnego rodzaju techniki ucisku, jej zadanie to wspomaganie zarówno kręgosłupa, jak i stawów. Metoda ta wykorzystywana jest w ortopedii, reumatologii, rehabilitacji oraz neurologii. Zaletą tej metody jest bezpieczeństwo oraz to, że leczenie opracowywane indywidualnie do schorzenia i stanu pacjenta. Fizjoterapeuta wykonuje uciski oraz manipuluje odpowiednimi punktami ciała, dzięki czemu przywracana jest równowaga mięśniowa. W przypadku bólów kręgosłupa celem terapii jest odblokowanie blokad w okolicy kręgosłupa, przywrócenie prawidłowego ustawienia kręgów oraz zmniejszenie ucisku na krążki międzykręgowe.

Terapię manualna dedykowana jest przede wszystkim osobom cierpiącym na bóle kości ogonowej, bóle krzyżowe, lędźwiowe oraz lędźwiowo-krzyżowe. Taka terapia nie jest jednak wskazana w przypadku występowania czynnych żylaków odbytu, chorób organicznych końca dróg pokarmowych, zaawansowanej osteoporozy, problemów z krzepliwością krwi, a także w przypadku kobiety w ciąży.

Zbawienna siła masażu

Odpowiednio dobrany i wykonany masaż może zdziałać cuda. Masaż to również fizjoterapia i najlepiej, jeśli zostanie wykonany przez profesjonalnego fizjoterapeutę. Technika masażu to odpowiednio wykonywane ruchy uciskające na odpowiednie części ciała pacjenta. Skuteczność masażu zależy więc od jego wykonania, ale również od przyczyny bólu. W przypadku poważnych schorzeń kręgosłupa masaż może okazać się jedynie półśrodkiem, który przyniesie krótkotrwałą ulgę. Masaż jako sposób na ból pleców dedykowany jest więc osobom cierpiącym na zespoły bólowe kręgosłupa, jako sposób na zmniejszenie dolegliwości. Co ciekawe masaż kręgosłupa sprawdza się również w leczeniu przewlekłego stresu czy migrenowych bólów głowy.

Ból kręgosłupa z pewnością jest ogromnym dyskomfortem i nie należy lekceważyć przewlekle występujących bólów pleców. Przede wszystkim należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i podjęcia leczenia. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z masażu lub terapii manualnej warto skorzystać z poradni rehabilitacyjnej i wybrać dobrego fizjoterapeutę, który podejmie się rehabilitacji. Regularne ćwiczenia, terapie i masaże mogą nie tylko pomóc zminimalizować ból, ale również długotrwale go wyeliminować. Każde schorzenie czy źródło bólu jest indywidualne, więc decyzję odnośnie wyboru pomiędzy masażem a terapią manualną najlepiej pozostawić specjaliście. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach masaż może niestety nie wystarczyć lub przynieść jedynie niewielkie efekty.

__________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii – OpenMedical


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *