Mierzenie ciśnienia tętniczego

Mierzenie ciśnienia tętniczego

Zdrowie to skarb. Bez niego człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Nie tylko trzeba dbać o zdrowy tryb życia – zróżnicowaną dietę, aktywność fizyczną, wysypianie się, zmniejszenie stresu, ale także warto od czasu do czasu kontrolować swój stan zdrowia, wykonując choćby proste badania, np.: morfologię lub badanie poziomów ciśnienia, które są bezbolesne, a mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Za wysokie lub za niskie ciśnienie krwi świadczy o złych zmianach w organizmie. Prawidłowa technika mierzenia ciśnienia ma olbrzymie znaczenie dla dokładności wyniku.

Czego dowiadujemy się z ciśnienia krwi?

Ciśnienie krwi to parametr, który mówi o tym, z jaką siłą krew napiera na ściany dużych tętnic.  Jest inne w momencie, kiedy serce się kurczy i wrzuca krew do tętnic – ciśnienie skurczowe, niż w momencie rozluźnienia (ciśnienie rozkurczowe). Oba parametry są bardzo ważne z punktu widzenia diagnostycznego. Dlatego podczas mierzenia podaje się dwie wartości.

Mierzenie ciśnienia w domu i w placówce służby zdrowia

W ośrodku zdrowia pomiaru ciśnienia krwi dokonuje lekarz lub pielęgniarka i od razu oceniają, czy ciśnienie jest w normie, czy potrzebna jest interwencja medyczna. W domu można samodzielnie mierzyć ciśnienie. Dostępne są ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne. Znacznie dokładniejsze  jest mierzenie ciśnienia na ramieniu. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe: nadciśnienie, choroby serca, cukrzycę muszą regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze i zapisywać swoje pomiary. Podczas wizyty kontrolnej u specjalisty, pacjenci pokazują książeczkę z pomiarem ciśnienia lekarzowi.  Na prawidłowość zapisu ma wpływ sposób mierzenia ciśnienia. Trzeba się stosować do kilku ważnych zasad.

Jak samodzielnie mierzyć ciśnienie w domu?

Ciśnienie krwi jest wartością podlegająca bardzo dużym wahaniom i dlatego należy je mierzyć . Zależy między innymi od tak szybko zmieniających się parametrów jak nawodnienie organizmu, choroba, przemęczenie czy zdenerwowanie. Ciśnienie należy mierzyć w pozycji siedzącej, ręka powinna być swobodnie oparta na stole. Ręka nie może zwisać bezwładnie wzdłuż tułowia. Nie należy przeprowadzać pomiaru ciśnienia tętniczego po wysiłku, np.: bieganiu, wchodzeniu po schodach, sprzątaniu. Wzmożona aktywność fizyczna zmienia ciśnienie tętnicze krwi i pomiar nie jest wiarygodny. Na pół godziny przed planowanym zmierzeniem ciśnienia nie powinno się jeść tłustych posiłków ani pić kawy. Dla zdrowia poleca się zrezygnowanie z palenia wyrobów tytoniowych i picia alkoholu.

Regularne badanie ciśnienia tętniczego krwi w domu pozwala szybko wychwycić nadciśnienie oraz inne choroby, których jedną z cech są nagłe spadki i skoki ciśnienia. Problemy z ciśnieniem powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym. Do poprawy parametrów zwykle wystarczy zrzucenie zbędnych kilogramów, ograniczenie soli i kawy, aktywność fizyczna (nawet spacer ma pozytywny wpływ na zdrowie) i ograniczenie niezdrowych tłuszczów, napojów gazowanych oraz posiłków typu fast-food.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *