Według badań przeprowadzanych przez Centers for Disease Control and Prevention palenie papierosów jest główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec w Stanach Zjednoczonych. Palenie papierosów zabija każdego roku niemal pół miliona Amerykanów, aczkolwiek prawdziwą liczbę zgonów z tego powodu jest ciężko ustalić. Jaki wpływ ma palenie papierosów na umysł wieloletniego palacza?
Szkodliwość palenia papierosów
W papierosach znajduje się wiele szkodliwych substancji chemicznych, w tym nikotyna, tlenek węgla i smoła. Te związki chemiczne – jeśli są przez długi czas dostarczane do ludzkiego organizmu – uszkadzają mózg, powodując stan zapalny i zabijając komórki mózgowe. Dokładny mechanizm, za pomocą którego palenie zwiększa ryzyko wystąpienia tych chorób, nie jest znany, ale uważa się, że szkodliwe substancje chemiczne zawarte w papierosach uszkadzają komórki mózgowe.
Palenie ma wpływ nie tylko na płuca, choć właśnie taka zależność jest powszechnie kojarzona. W efekcie spożywania dużej ilości papierosów wzrasta ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Palenie może również powodować poważne zaburzenia nastroju. Odstawienie nikotyny prowadzi często do drażliwości, niepokoju i depresji.
Mózg palacza: jak palenie wpływa na twój umysł?
Szkodliwe substancje chemiczne zawarte w papierosach, w tym nikotyna, tlenek węgla i smoła, uszkadzają mózg. Te chemikalia powodują zmiany, które prowadzą do uzależnienia, zwiększonego ryzyka udaru i innych chorób sercowo-naczyniowych oraz problemów z pamięcią i uwagą.
Co ważne, także odstawienie nikotyny może powodować drażliwość, niepokój i depresję. Objawy te mogą utrzymywać się przez tygodnie, a nawet miesiące po rzuceniu palenia. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że ryzyko rozwoju depresji jest najwyższe w ciągu pierwszych kilku tygodni po rzuceniu palenia.
Palenie papierosów a ludzki mózg. Podsumowanie
Podsumowując, palenie ma negatywny wpływ na mózg. Szkodliwe substancje chemiczne zawarte w papierosach uszkadzają komórki mózgowe, a także zwiększają ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Oprócz tego palenie może również powodować niepokój i depresję. Jeśli jesteś palaczem, rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia. Oczywiście, lektura tego tekstu nie wystarczy, by móc osiągnąć sukces w tym zakresie. Konieczna może okazać się profesjonalna pomoc medyczna. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobach rzucenia palenia i uzyskaj wsparcie od rodziny i przyjaciół.
Źródła:
Centers for Disease Control and Prevention (cdc.gov, dostęp 2022-11-10),
Czechowska G., Mądro A., Kozicka M., Słomka M. Receptorowe mechanizmy uzależnienia od nikotyny. Probl Hig Epidemiol 2007, 88 (sup. 3),
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C403840%2Cpalenie-rozrzedza-mozg.html Dostęp: 10.11.2022,
Wierzejska R., Jarosz M. Palenie tytoniu. Problem zdrowotny i społeczny. Żywienie Człowieka i Metabolizm 2010. XXXVII, nr 2.
Zobacz również:
-
Ludzkie oczy są szalenie ciekawe!
-
Łupież – sposoby na leczenie
-
Spray na komary – co wybrać?
-
Witamina D3 zimą
-
Suplementy diety – które z nich warto stosować jesienią?