Te dawki świadczą o problemie alkoholowym!

Te dawki świadczą o problemie alkoholowym!

Często można usłyszeć różne tezy mówiące o tym, jak rozpoznać osobę uzależnioną od alkoholu. Najczęściej można spotkać opinie, że to duża ilość spożywanego alkoholu decyduje o tym, czy dana osoba jest uzależniona. Inne tezy z kolei głoszą, że to od częstotliwości spożywania alkoholu zależy uzależnienie od niego. Dla innych kluczowym objawem alkoholizmu są problemy wynikające z jego spożywania. Jak jest jednak naprawdę?

Uzależniony czy nie?

Osoba uchodzi za alkoholika w sytuacji, kiedy spożywa on alkohol w dużych ilościach i często, negatywne konsekwencje takich działań wpływają na jego życie. Jednak takie objawy mogą być widoczne nie tylko u osób uzależnionych, ale także u tych pijących ryzykownie. Nie muszą mieć one bowiem od razu objawów uzależnienia od alkoholu. Obecnie szacuje się, że ok. 3% społeczeństwa jest uzależnionych, a blisko 14% procent spożywa go zbyt często, w zbyt dużych ilościach i przy nieodpowiednich do tego okazjach. Jak zatem definiowany jest alkoholizm?

Jakie objawy daje uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest zazwyczaj widoczne gołym okiem. Jednak na kompletny obraz tej choroby składają się następujące objawy:

  • przymus picia alkoholu, nawet w sytuacjach codziennych, niezwiązanych z celebracją uroczystości lub czasem odpoczynku, wakacji itp.,
  • zwiększona częstotliwość spożywania alkoholu, która stopniowo skraca się coraz bardziej – na początku pijemy raz w miesiącu, następnie w każdy weekend, potem zdarza się picie w ciągu tygodnia,
  • problem z zakończeniem picia oraz z uniknięciem jego rozpoczęcia,
  • zwiększona tolerancja alkoholu – większe dawki alkoholu stopniowo przestają dawać oczekiwane rezultaty,
  • fizyczne objawy związane z uzależnieniem: nadciśnienie tętnicze, biegunki, duszności, drgawki, zaburzenia snu, wzmożona potliwość,
  • przyjmowanie innych substancji zamiast alkoholu lub w celu łagodzenia skutków uzależnienia,
  • zanik więzi społecznych, rodzinnych, problemy w pracy i w domu,
  • stawianie alkoholu na pierwszym miejscu, problem ze zrezygnowaniem z picia na rzecz innych, ważniejszych działań.

Czy alkoholik się upija?

Od lat w społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że alkoholik to ktoś, kto się upija do nieprzytomności. Wbrew pozorom ta teoria nie jest do końca słuszna. Oczywiście spożywanie dużej ilości alkoholu, zwłaszcza kiedy występuje regularnie, może świadczyć o uzależnieniu, nie jest jednak jedynym jego objawem i wyznacznikiem alkoholizmu. Podobnie jak obraz alkoholika, który rysuje się w świadomości społeczeństwa jako zaniedbany człowiek, który stracił rodzinę, dom, pracę i wszystko, co w życiu udało mu się osiągnąć. Alkoholikiem może być także osoba, która spożywa alkohol regularnie, ale w małych ilościach. Przykładem może być kobieta, która codziennie po przyjściu z pracy wpija dwa kieliszki wina i jeśli tego nie zrobi, jest rozdrażniona i nie może się zrelaksować. Innym przykładem uzależnienia może być osoba, która spędza weekendy na piciu alkoholu. Jest to swoisty sposób na odreagowanie stresu po całym tygodniu. Niepokojące powinno być także uporczywe dążenie do picia na wszystkich spotkaniach z przyjaciółmi, imprezach rodzinnych czy randkach. Może to świadczyć o tym, że alkohol jest lekarstwem na problemy z relacjami i pewnością siebie.

Leczenie alkoholizmu

Jeśli u bliskich osób zaobserwowano podobne objawy i zależności rządzące ich życiem, może okazać się, że w ich przypadku konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się oczywiście od ostawienie środka, który uzależnił, czyli alkoholu w każdej postaci. Nie powinno się przechodzić na lżejsze trunki lub ograniczać jego ilość. Jak już wspomniano, to nie ilość spożywanego alkoholu i zawartość jego promili stanowi problem, ale częstotliwość jego stosowania. Prawidłowo prowadzone leczenie alkoholizmu powinno odbywać się pod okiem specjalistów i być połączone z terapią. Alkoholik może na początku odsuwać od siebie konieczność leczenia i się buntować. Tylko kompleksowa terapie i pełne zaangażowanie pozwolą mu pokonać uzależnienie od alkoholu.

____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Ośrodka Leczenia Alkoholizmu – Tu i Teraz


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *