USG doppler – co warto o tym wiedzieć

USG doppler – co warto o tym wiedzieć?

Badanie dopplerowskie pozwalają dokładnie ocenić stan naczyń krwionośnych. Nie tylko dają pacjentom szansę na uwolnienie się od wielu przykrych dolegliwości, ale również ratują zdrowie, a nawet życie. Przekona się, w jaki sposób USG doppler wykorzystywane jest w profilaktyce takich schorzeń jak cukrzyca, udar mózgu czy zawał serca.

Doppler tętnic i żył – na czym polega?

Badanie USG z użyciem tzw. efektu Dopplera jest nieinwazyjne i bezbolesne. Podczas badania lekarz przykłada do ciała pacjenta specjalną głowicę, która wysyła fale ultradźwiękowe odbijające się od przepływającej krwi. Fale te tworzą obraz na monitorze, który wyszkolonemu specjaliście dostarcza bardzo wielu informacji. Widzi on, w którym miejscu krew płynie szybciej, a w którym wolniej, jak również, gdzie się cofa lub nie przepływa w ogóle. Pozwala to wykryć wiele możliwych nieprawidłowości, m.in. zatory żylne, niedomykalność zastawek, tętniaki. W skrajnych przypadkach w ten sposób wykrywa się zmiany miażdżycowe i zagrożenie udarem mózgu lub zawałem serca.

Doppler kończyn dolnych – uwolnij swoje nogi!

Dla wielu pacjentów bardzo pomocny może okazać się doppler nóg. Osoby, które borykają się z częstym puchnięciem nóg, uczuciem ciężkości oraz dokuczliwymi bólami powinny poważnie rozważyć takie badanie. Wskazaniem do badania jest też uczucie mrowienia, drętwienie kończyn i nieprawidłowe gojenie ran na nogach. USG doppler kończyn dolnych pozwoli na ocenę stanu układu żylnego i tętniczego w tej części organizmu. W ten sposób możliwe jest wykrycie m.in. żylaków kończyn dolnych oraz zakrzepicy żył głębokich. Doppler nóg poprawia samopoczucie bardzo wielu pacjentów. Wiedza o swoim stanie zdrowia to bowiem pierwszy krok, by zmienić tryb życia i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Doppler szyi w profilaktyce przeciwudarowej

USG doppler szyi poleca się tym pacjentom, którzy uskarżają się na bóle i zawroty głowy. Również palacze oraz chorzy na cukrzycę powinni badać się w ten sposób. Ocena stanu naczyń krwionośnych nie tylko pozwala uwolnić się od przykrych dolegliwości, ale może także uratować życie! Lekarz, wykonując badanie doppler tętnic szyjnych i kręgowych oraz analizując jego wyniki, może wykryć m.in. zmiany miażdżycowe i tętniaki. Dzięki temu możliwa jest ratująca życie profilaktyka przeciwudarowa i przeciwzawałowa. Warto wiedzieć, że problemy z układem krwionośnym dotyczą coraz młodszych osób, dlatego doppler szyi to badanie tak naprawdę dla każdego.

Gdzie wykonać USG dopplerowskie?

Badania dopplerowskie, w tym doppler nóg i doppler szyi, powinno się wykonać w miejscu dysponującym najlepszym sprzętem i wyszkolonym personelem. W Toruniu jest to Zakład Diagnostyki Obrazowej Lecznic Citomed. W tym miejscu otrzymasz potrzebną pomoc, wykonasz wszystkie niezbędna badania, a także zostaniesz skierowany na konsultację wyniku do odpowiedniego specjalisty. Pamiętaj – zdrowie i życie masz tylko jedno, dlatego nie warto czekać. Zarezerwuj wizytę telefonicznie i sprawdź, czy twój układ krwionośny funkcjonuje prawidłowo.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *