Wypadanie macicy a współżycie

Wypadanie macicy a współżycie, leczenie i ćwiczenia

Obniżenie narządów rodnych, zwane wypadaniem macicy może przytrafić się każdej kobiecie, na przykład w okresie menopauzy czy po trudnym porodzie. Może także wynikać z zespołu chorób genetycznych, zwanych zespołem Ehlersa-Danlosa. Czym jest zatem wypadanie macicy?

Jakie są przyczyny wypadania macicy?

Wśród dolegliwości zwiększających ryzyko występowania wypadnięcia macicy, są choroby układu oddechowego, nadwagą czy problemy z prawidłową pracą jelit. Samo wypadanie macicy wiąże się z rozciągnięciem mięśni pochwy, miednicy i odbytu, a czasem także przemieszczeniem pęcherza. Kiedy narządy zmieniają swoje położenie, może dojść do częściowego ich wysunięcia, a także odwrócenia pochwy, zwanego wynicowaniem.

Z kolei zapobiegać temu może regularnie ćwiczenie mięśni Kegla, zajmujące zaledwie kilka minut dziennie. Wyćwiczone mięśnie kegla zapewniają nie tylko bogatsze doznania w życiu erotycznym, ale także mogą ułatwić przejście przez akcję porodową i skrócić po niej okres rekonwalescencji. Ćwiczenia mięśni Kegla budują także świadomość własnego ciała i jego możliwości, dają możliwość poznawania swoich granic.

W jaki sposób przypadłość wypadania macicy wpływa na współżycie?

Już w pierwszych objawach wypadania macicy kobieta może odczuwać ogromny dyskomfort we własnym ciele. Pierwsze symptomy wiążą się z bólem, zarówno w podbrzuszu, jak i krzyżowej części kręgosłupa, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Niedługo po nim może nastąpić uczucie wysuwania się narządów z waginy, a także szereg problemów natury fizjologicznej, wzbudzających ogromny dyskomfort. W tym momencie współżycie może się okazać bardzo bolesne dla kobiety, nie tylko w trakcie samego aktu seksualnego, ale także po nim. Nie jest to jednak nieuleczalna przypadłość. Ignorowanie tego stanu wiążę się z bardzo nieprzyjemnymi następstwami, może prowadzić do zakażeń i infekcji. Kobiety aktywne seksualnie nie mogą sobie więc pozwolić na zaniechanie leczenia.

W przypadku wczesnego stadium przypadłości, leczenie przebiega farmakologicznie, polegając na aplikowaniu preparatów z dużą zawartością estrogenu. W ten sposób stymuluje się organizm, do produkcji większej ilości kolagenu, a co za tym idzie, ujędrnianiu ciała. Równie ważny jest także trening mięśni Kegla. Po zastosowaniu w taki sposób ułożonej terapii pacjentka może powoli wrócić do oddawania się przyjemnościom.

W przypadku bardziej zaawansowanego wypadania macicy konieczna może być histerektomia, czyli operacja jej usunięcia. Mniej drastyczne metody obejmują techniki operacyjne, których głównym założeniem jest poprawa podpory macicy w miednicy. W przypadku rozwiązania operacyjnego powrót do współżycia może nastąpić po zakończonym okresie rekonwalescencji, zaleconym przez lekarza.

Chociaż temat dla wielu pacjentek jest źródłem wstydu i zażenowania, w trakcie jej choroby bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, wykazanie się akceptacją, taktem i dyskrecją. Obniżenie stresu, zapewnienie komfortowej atmosfery sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.

Wypadanie macicy – fakty i mity

Wypadanie macicy inaczej nazywane również obniżeniem macicy nie jest chorobą dotykającą tylko ludzi. Wbrew pozorom, można zaobserwować tę przypadłość u innych zwierząt, spotykamy np. wypadanie macicy u krowy. Ta nieprzyjemna przypadłość według niektórych spotyka kobiety tylko w starszym wieku. Jest to oczywistym uogólnieniem, ponieważ wypadanie macicy i pochwy może dotyczyć również kobiet młodych np. po trudnym porodzie.

Na zaawansowane wypadanie macicy ćwiczenia raczej nie pomogą, jednak mogą stanowić element profilaktyczny – warto ćwiczyć mięśnie Kegla cały czas, bez względu na to czy jesteśmy chore, czy zdrowe, ponieważ takie ćwiczenia mogą uchronić nas przed wypadaniem macicy, której źródła upatruje się w utracie elastyczności mięśni pochwy. Powszechnie uważa się, że wypadanie macicy to przypadłość leczona operacyjnie. Jest to jednak tylko jedna możliwość.

Często pacjentkom podaje się specjalne kapsułki z estrogenem, które pomagają przywrócić narządom rodnym ich elastyczność, dzięki czemu macica nie wypada. Inną opcją jest pessar, który zakłada się do pochwy, zahaczając o jej przednie sklepienie. Chroni on przed wypadaniem macicy i co najważniejsze nie jest odczuwalny przez pacjentki, które mają o nim bardzo dobre opinie.

Wypadanie macicy – ćwiczenia profilaktyczne

Ćwiczenia na wypadanie macicy i ćwiczenia, które mają nas przed tym uchronić będą skuteczniejsze, gdy wykorzystamy kulki gejszy, czyli lekkie kulki z ruchomym wypełnieniem, które zakłada się np. podczas wykonywania obowiązków domowych – sprzątania, gotowania lub ćwiczeń. Niektóre panie z kulkami gejszy chodzą nawet na spacer! Kulki takie powinny być dopasowane pod względem rozmiaru – kobiety, które nie rodziły powinny zdecydować się na najmniejszy rozmiar, natomiast te po porodach, na nieco większy. Należy wybrać kulki wykonane w całości z silikonu. Najlepiej aby nie miały one żadnych rowków oraz, żeby zamiast nici były wykończone plastikowym bądź silikonowym uchwytem (działa on podobnie jak w przypadku tamponów – ułatwia wyciągnięcie kulek z pochwy). Kulki gejszy można z powodzeniem stosować jako uatrakcyjnienie zabaw łóżkowych.

Wypadanie macicy – domowe sposoby

Znajdą się na pewno zwolennicy medycyny alternatywnej, którzy będą polecać domowe sposoby na wypadanie macicy. Oczywiście, nie ma w tych sposobach nic złego, dopóki kobieta borykająca się z problemem jakim jest np. wypadanie macicy po porodzie nie ogranicza się tylko do nich. Jednak na przypadłość jaką jest wypadanie macicy leczenie ziołami może po prostu nie zadziałać, a to dlatego, że nie jest to lekkie uszkodzenie skóry, ani problem ze śluzówką żołądka, tylko choroba, którą w większości przypadków leczy się operacyjnie.

Nawet w przypadkach, w których zostaje zalecone leczenie nieoperacyjnie trudno podpierać się jedynie suplementami diety czy też podmywaniem się i piciem ziół. Jeśli zatem jesteśmy jedną z wielu przecież kobiet dotkniętych wypadaniem macicy, powinnyśmy przede wszystkim zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej i dopiero wtedy, w porozumieniu z ginekologiem, wprowadzić do leczenia preparaty naturalne takie jak kora dębu, probiotyki oraz specjalne żele łagodzące.

Wypadanie macicy a współżycie

Jeśli chodzi o stosunki seksualne w przypadku osób, które cierpią na wypadanie macicy należy mieć na uwadze to, że narządy rodne kobiety z tą przypadłością nie funkcjonują tak jak należy, toteż nie można jednoznacznie powiedzieć, że seks jest w takiej sytuacji dozwolony. Podobnie jest w przypadku, gdy kobieta przechodzi infekcje intymne – zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. W przypadku wypadania pochwy każdy stosunek może powodować ból, dlatego powinno się raczej unikać seksu dopochwowego np. na rzecz pettingu lub innej formy pieszczot. Oczywiście współżycie można wznowić od razu, gdy przypadłość zostanie wyleczona odpowiednimi ćwiczeniami lub operacyjnie – na przykład poprzez usunięcie macicy. W niektórych przypadkach stosuje się na wypadanie macicy leczenie laserem. Zabieg ten wciąż jest kosztowny, jednak obniża ryzyko nawrotów problemów z narządami rozrodczymi do minimum.

Wypadanie macicy – skala stopniowa

Są dwie skale, wedle których ocenia się stopień wypadania macicy. Obie kończą się na czwartym stopniu, który oznacza obniżenie poniżej pierścienia błony dziewiczej w Skali Badena-Walkera lub wypadanie na całej linii długości pochwy w skali nazywanej profesjonalnie POP-Q. Skalę wypadania macicy ocenia również lekarz. W internecie dostępne są zdjęcia, na których przedstawione są różne stopnia schorzenia jakim jest wypadanie macicy. Oczywiście stopień wypadania pochwy ocenić może tylko lekarz, nie jest zatem dobrym pomysłem próba samodzielnego diagnozowania lub porównywania stanu faktycznego ze zdjęciami w internecie. Ginekolog oprócz oceny stopnia zaawansowania zmian, dobierze najlepszą metodę leczenia w oparciu o indywiualny przypadek pacjentki. Jeśli zalecona zostanie operacja, oznaczać to będzie, że wypadanie macicy było już w dość zaawansowanym stadium. Zabieg na wypadanie macicy w starszym wieku często polega na jej usunięciu, zwłaszcza jeśli kobieta jest już po menopauzie.

Niezależnie od stopnia zaawansowania wypadania macicy, przypadłości tej nie należy piętnować, ani się wstydzić. Wstyd może być bowiem dużą przeszkodą w sięgnięciu po profesjonalną pomoc. Dlatego też warto sięgać tylko po sprawdzone źródła, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o tej przypadłości. Nie wstarczy wpisać w wyszukiwarkę serwisu YouTube wypadanie macicy! Najlepszą opcją będzie udanie się do ginekologa, który pokieruje naszym leczeniem i zagwarantuje, że choroba nie nawróci.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *