Wypadanie macicy a współżycie

Wypadanie macicy a współżycie

Wypadanie macicy a współżycie

Obniżenie narządów rodnych, zwane wypadaniem macicy może przytrafić się każdej kobiecie, na przykład w okresie menopauzy czy po trudnym porodzie. Może także wynikać z zespołu chorób genetycznych, zwanych zespołem Ehlersa-Danlosa.

Jakie są przyczyny wypadania macicy?

Wśród dolegliwości zwiększających ryzyko występowania wypadnięcia macicy, są choroby układu oddechowego, nadwagą czy problemy z prawidłową pracą jelit. Samo wypadanie macicy wiąże się z rozciągnięciem mięśni pochwy, miednicy i odbytu, a czasem także przemieszczeniem pęcherza. Kiedy narządy zmieniają swoje położenie, może dojść do częściowego ich wysunięcia, a także odwrócenia pochwy, zwanego wynicowaniem.

Z kolei zapobiegać temu może regularnie ćwiczenie mięśni Kegla, zajmujące zaledwie kilka minut dziennie. Wyćwiczone mięśnie kegla zapewniają nie tylko bogatsze doznania w życiu erotycznym, ale także mogą ułatwić przejście przez akcję porodową i skrócić po niej okres rekonwalescencji. Ćwiczenia mięśni Kegla budują także świadomość własnego ciała i jego możliwości, dają możliwość poznawania swoich granic.

W jaki sposób przypadłość wypadania macicy wpływa na współżycie?

Już w pierwszych objawach wypadania macicy kobieta może odczuwać ogromny dyskomfort we własnym ciele. Pierwsze symptomy wiążą się z bólem, zarówno w podbrzuszu, jak i krzyżowej części kręgosłupa, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Niedługo po nim może nastąpić uczucie wysuwania się narządów z waginy, a także szereg problemów natury fizjologicznej, wzbudzających ogromny dyskomfort. W tym momencie współżycie może się okazać bardzo bolesne dla kobiety, nie tylko w trakcie samego aktu seksualnego, ale także po nim. Nie jest to jednak nieuleczalna przypadłość. Ignorowanie tego stanu wiążę się z bardzo nieprzyjemnymi następstwami, może prowadzić do zakażeń i infekcji. Kobiety aktywne seksualnie nie mogą sobie więc pozwolić na zaniechanie leczenia.

W przypadku wczesnego stadium przypadłości, leczenie przebiega farmakologicznie, polegając na aplikowaniu preparatów z dużą zawartością estrogenu. W ten sposób stymuluje się organizm, do produkcji większej ilości kolagenu, a co za tym idzie, ujędrnianiu ciała. Równie ważny jest także trening mięśni Kegla. Po zastosowaniu w taki sposób ułożonej terapii pacjentka może powoli wrócić do oddawania się przyjemnościom.

W przypadku bardziej zaawansowanego wypadania macicy konieczna może być histerektomia, czyli operacja jej usunięcia. Mniej drastyczne metody obejmują techniki operacyjne, których głównym założeniem jest poprawa podpory macicy w miednicy. W przypadku rozwiązania operacyjnego powrót do współżycia może nastąpić po zakończonym okresie rekonwalescencji, zaleconym przez lekarza.

Chociaż temat dla wielu pacjentek jest źródłem wstydu i zażenowania, w trakcie jej choroby bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, wykazanie się akceptacją, taktem i dyskrecją. Obniżenie stresu, zapewnienie komfortowej atmosfery sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie