Zestaw hantli – który będzie najlepszy do codziennych ćwiczeń

Zestaw hantli – który będzie najlepszy do codziennych ćwiczeń?

Pierwszym i podstawowym narzędziem do domowej siłowni są niezawodne hantle. Skutecznie budują one muskulaturę, a dodatkowo nie zajmują szczególnie dużo miejsca. No ale który zestaw hantli jest godny polecenia? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są zalety hantli?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy hantle nie zajmują dużo miejsca, więc można je swobodnie schować w szafie. Nie potrzeba specjalnego pomieszczenia na siłownię. Nadają się nawet do niewielkiego mieszkania. Poza tym mają przewagę nad popularnymi sztangami. Przede wszystkim ze względu na swoją kompaktowość. A ponadto ćwiczenie z dwoma oddzielnymi obciążeniami jest po prostu skuteczniejsze. Osobom początkującym zestaw hantli zapewni też większe bezpieczeństwo i zarazem mniejsze ryzyko urazu. Warto też pamiętać o tym, że hantle pozwalają na wykonywanie ćwiczeń nie tylko wzmacniających mięśnie rąk, ale również klatki piersiowej, brzucha oraz pleców. Można przy tym ćwiczyć wykorzystując same hantle albo również dodatkowe narzędzia i akcesoria, w tym chociażby ławeczki do ćwiczeń albo piłki gimnastyczne.

Jak wybrać idealne hantle?

Wybór odpowiedniego zestawu hantli może jednak stanowić pewien problem. Na rynku dostępne są bowiem różne warianty tego typu akcesoriów do ćwiczeń. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy lepszy będzie zestaw hantli żeliwny czy bitumiczny. Te drugie są nieco tańsze. Poza tym z nimi istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia podłogi podczas ich odstawiania. Nie mają bowiem ostrych kantów. Specjaliści twierdzą jednak, że hantle żeliwne są bardziej wytrzymałe. Nie pękają zatem i nie kruszą się pod wpływem silnego uderzenia. Żeliwne hantle są też mniejsze, więc łatwiej je przechować i łatwiej nimi manewrować podczas ćwiczeń. Warto nadto zwrócić uwagę na rodzaj i średnicę gryfu. Chodzi bowiem o to, by hantle dobrze leżały w ręce.

Hantle stałe czy regulowane?

Zestaw hantli może być też stały lub regulowany. Stały składa się z wielu elementów, czyli hantli o różnej ciężkości. Z kolei regulowany to ta naprawdę dwa hantle, które można wyposażyć w dodatkowe obciążniki. Najczęściej występują one w formie krążków o wadze od 0,5 kilograma do 5 kilogramów. Taki zestaw hantli daje wiele możliwości, w tym wariantów ułożenia. Można dostosować ich wygląd i ciężar do konkretnego, wykonywanego ćwiczenia. Takie regulowane hantle są także dobre zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W razie gdy używany zestaw hantli stanie się po prostu zbyt lekki i za mało wymagający, wystarczy dołożyć do nich kilka dodatkowych obciążników.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *