Prostytucja należy do jednego z najstarszych zawodów świata. Czy pokusą są duże i szybkie pieniądze, czy wręcz przeciwnie, nie ma innego wyboru, biznes świadczenia usługi seksualnych doczekał się wielu form i rodzajów. Wśród nich powstał nawet ruch Sex Workers’ Rights Movement, dążący do zalegalizowania prostytucji i zapewnienia pracownikom seksualnym odpowiednich świadczeń, dostępnych przy umowach o pracę czy zlecenie.
Jako swoje postulaty przedstawia dążenie do poprawy warunków pracy, zwiększeniu ilości oferowanych dodatków do pensji, a także wyeliminowaniu odpowiedzialności karnej za pracę w przemyśle, która do legalnych nie należy.
Wśród osób wspierających ów ruch, znajdują się przedstawiciele legalnego zarabiania seksem (na przykład osoby z branży porno czy pracownicy sekstelefonu, klubów ze striptizem), jak i ci pałający się nielegalną częścią biznesu (czyli prostytucją). Jednym z najważniejszych przekazów, które niesie za sobą ruch Sex Workers’ Rights Movement, jest to, że każdy zarówno ich praca, jak i każdy pracownik zasługuje na szacunek.
Sponsoring czy już prostytucja?
Jedną z najbardziej luksusowych odmian prostytucji, jest sponsoring. Osoba decydująca się na niego, nie angażuje się w uprawianie przypadkowego seksu ze wskazanymi klientami. Sama wybiera jednego sponsora i to jego potrzebami się zajmuje. Nie są to jednak potrzeby wyłącznie oparte na podłożu seksualnym. Czasem może też chodzić o najzwyklejsze zamaskowanie samotności, spędzenie z kimś miło czasu, nawet jeśli radość z tego spotkania jest jedynie wynikiem obiecanej wypłaty.
Niektórzy czerpią przyjemność z samego posiadania innej osoby na swoje usługi, z uwagi, którą im poświęcają, z zaangażowania i zainteresowania. Obdarowując ją prezentami, rekompensują sobie każdą inną osobę w swoim życiu, której prezentami nie mogą obdarować. Czasem problemem bywa też nieśmiałość, niezdolność do nawiązywania trwalszych relacji czy po prostu brak czasu, na poznawanie kogoś nowego, w klasyczny sposób. A co z tego wszystkiego ma osoba sponsorowana? Przede wszystkim pieniądze.
Wbrew pozorom nie są to zawsze pieniądze zarobione w łatwy sposób. Sponsor zapewnia jej dobrobyt ekonomiczny, oferując pieniądze na utrzymanie, kupując drogie prezenty, czy nawet wyjazdy wakacyjne. Wiele osób może także ekscytować towarzysząca sponsoringowi fascynacja drugiej osoby na jej punkcie, zintensyfikowana do tego stopnia, że jest w stanie zapłacić za jej uwagę tak wysokie kwoty. Jest to budujące dla niewielkiej pewności siebie i niskiej samooceny.
Niestety, jest to zajęcie bardzo uzależniające, kiedy raz się zacznie, zrezygnowanie i zmiana branży może się okazać niemożliwe do wykonania. Dodatkowym minusem jest przyzwyczajenie do szybkiej i łatwej wypłaty, osoby pracujące w tym zawodzie mogą mieć problem z kalkulacją wydatków przy niższej wypłacie, czy znalezieniem nowej, legalnej pracy. Brak oszczędności może ich wpędzić w ponowny problem z utrzymaniem się, a od tego już tylko krok do powrotu do porzuconego zawodu.
W Polsce jest to wciąż czyn zabronionym, grożący poważnymi konsekwencjami prawnymi. Podejmując się, zarówno prostytucji, jak i sponsoringu, podejmuje się ryzyko nie tylko przyszłości spędzonej w zakładzie karnym, ale także nadwyrężeniem zdrowia. Praca seksualna zawsze powinna skłaniać do częstszych badań ginekologicznych.
Dodaj komentarz