Góry mają swój urok. Zapraszają, aby zmierzyć się z trudami wspinaczki i innych górskich szlaków. Wychodząc w góry, trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wspinacze górscy, osoby uprawiające każdy inny rodzaj turystyki górskiej znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ślepoty śnieżnej, to znaczy ostrego zapalenia spojówek. W górach promieniowanie słoneczne jest zdecydowanie większe niż w pasie nadmorskim, na nizinach, czy na wyżynach.
Oparzenia oka
Ślepota śnieżna nie powoduje całkowitej utraty wzroku. Ma jednak bardzo poważne skutki dla ludzkiego wzroku. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do oparzenia nabłonka rogówki i spojówki oraz ostrego zapalenia spojówek. Powoduje to problemy z oczami i ze wzrokiem. Ślepota śnieżna to dość częste schorzenie wśród plażowiczów, którzy nie noszą okularów przeciwsłonecznych. Narażone są na nią osoby nieprzyzwyczajone do intensywnego światła słonecznego.
Promieniowanie ultrafioletowe w górach
Wychodząc w góry, trzeba pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe jest szczególnie niebezpieczne podczas wycieczek górskimi szlakami. Promieniowanie ultrafioletowe w górach wzrasta o 6-8% co każde 1000 metrów nad poziomem morza. Leżący w wysokich partiach gór śnieg odbija promienie słoneczne, co potęguje ich działanie.
Objawy ślepoty śnieżnej
Pierwsze symptomy ślepoty śnieżnej mogą pojawić sięw czasie od 4 do 12 godzin od oparzenia. Pojawia się silny ból oczu oraz takie dolegliwości jak: nadwrażliwość na światło (światłowstręt), łzawienie, zaczerwienienie oczu, opuchlizna powiek, uczucie piasku w oczach, silne bóle głowy. Objawy bólowe pojawiają się zazwyczaj w godzinach nocnych i mogą wybudzić chorego ze snu.
Leczenie choroby
Najważniejsze jest, aby w przypadku zauważania objawów ślepoty śnieżnej, zapewnić takiej osobie odpoczynek w ciemnym pomieszczeniu i ochronę przed światłem. Dla lepszej ochrony przed światłem zaleca się położenie opatrunku na oczy i stosowanie zimnych okładów oraz przemywanie oczu wodą. Szkła kontaktowe trzeba jak najszybciej usunąć. Można stosować środki przeciwbólowe typu: Ibuprofen lub w przypadku bardzo silnego bólu Tramal (Zaldiar 1tabl co 8godz). Skutkiem ich zastosowania mogą być wymioty i nudności. Kolejną metodą walki z bólem w przypadku śnieżnej ślepoty jest stosowanie kropli rozszerzających źrenice, co łagodzi ból, np: Tropicamidum 1% . Kropli nie mogą stosować osoby chorujące na jaskrę. Całkowite wyleczenie ze ślepoty śnieżnej trwa do 72 godzin. W tym czasie nie należy wychodzić w góry. Zagrożeniem dla zdrowia i życia może być sytuacja wysokogórskiej wspinaczki, kiedy nie ma możliwości natychmiastowej pomocy, warunki są bardzo trudne, a przebywanie dłużej na danej wysokości może skończyć się tragicznie.
Ślepoty śnieżnej można uniknąć stosując okulary ze specjalnym filtrem przeznaczonym do wypraw górskich. Okulary w górach należy nosić także wieczorami, ponieważ część promieniowania przenika przez chmury.
Dodaj komentarz