Ciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze

Serce to narząd, bez którego nie ma życia. Bijące serce za każdym uderzeniem wyrzuca z siebie porcję krwi, która płynąć po naczyniach tętniczych zaopatruje wszystkie narządy ciała i  wraca do serca układem żylnym. Jest to ciśnienie tętnicze, czyli siła nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic.

Fazy pracy serca

Wielkość wywieranego przez krew ciśnienia jest zmienna- waha się pomiędzy wartością maksymalną – gdy do naczyń dociera nowa fala krwi z serca i minimalną – pomiędzy tymi falami. Wartość maksymalną nazywamy ciśnieniem skurczowym, a minimalną – ciśnieniem rozkurczowym.  Ciśnienie krwi umożliwia jej przepływ i zaopatrzenie organów ciała w tlen i składniki odżywcze. Wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zmieniają się nieznacznie z każdym uderzeniem serca. Zmiany są oczywiście wyraźniejsze, gdy  człowiek podejmuje aktywność fizyczną lub denerwuje się – wtedy ciśnienie rośnie.  Kiedy śpimy, maleje.

Ciśnienie – ważny parametr do oceny zdrowia

Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów w ocenie  stan zdrowia człowieka. Jego mierzenie powinno być standardem podczas wizyty lekarskiej. Często mówimy – boli mnie głowa, chce mi się spać w ciągu dnia, więc chyba mam niskie lub za wysokie ciśnienie. Zbyt niskie, wywołane np. krwotokiem grozi niedokrwieniem mózgu, nerek i innych narządów i prowadzi do rozwinięcia wstrząsu, który bezpośrednio zagraża życiu. Konieczna jest pilna interwencja lekarska.

Zbyt wysokie ciśnienie to tak zwane nadciśnienie – choroba przewlekła, która prowadzi do niewydolności serca i nerek. Zwiększa ryzyko zgonu. Nadciśnienie rozpoznaje się w sytuacji, kiedy wysokie ciśnienie powtarza się w kilku pomiarach wykonanych w pewnych odstępach czasu.  W Polsce nadciśnienie tętnicze to powszechny problem kardiologiczny. Osoba chorująca musi być pod stałą kontrolą kardiologa, stosować się do zaleceń dotyczących brania leków, wykonywania badań, zmiany trybu życia i diety. Pacjent musi też prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego. To skłania go do regularności w mierzeniu ciśnienia.

Czynniki, które zmieniają wyniki pomiaru ciśnienia

Nie każde wysokie ciśnienie, jest od razu zagrożeniem dla serca, czy nerek. Podwyższone ciśnienie może występować w wielu sytuacjach życiowych, np.: pod wpływem stresu, przeziębienia, podwyższonej temperatury, nadwagi i braku kondycji. Dlatego warto mieć w domu ciśnieniomierz i w razie gorszego samopoczucia zmierzyć ciśnienie.  Infekcja też powinna być powodem wizyty u lekarza. Regularne mierzenie ciśnienia pozwala zorientować się w kwestii swojego zdrowia i szybko wychwycić niepokojącą zmianę.

Aby żyć aktywnie ze zbyt niskim lub za wysokim ciśnieniem, należy stosować się do zaleceń lekarza i pozwolić sobie na odpoczynek, kiedy organizm się tego domaga.  Podstawą w leczeniu problemów z ciśnieniem jest stosowanie zapisanych leków, właściwa dieta, rezygnacja z alkoholu oraz papierosów. Specjalnego traktowania wymaga nadciśnienie w okresie ciąży, które może doprowadzić do zagrażającego dla matki i dziecka stanu przedrzucawkowego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *