Uczulenie na pierze u dzieci i dorosłych - objawy

Uczulenie na pierze u dzieci i dorosłych – objawy

W jaki sposób objawia się uczulenie? Objawy, wysypka

Objawy alergii w bardzo łatwy sposób można pomylić ze zwykłym osłabieniem organizmu czy przeziębieniem. Do symptomów zalicza się katar, ból głowy, zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, problemy żołądkowe. Zaliczają się do nich także wysypka, podrażnienie i swędzenie. Uczulenie ma to do siebie, że może się pojawić nagle, w dowolnym momencie życia, niezależnie od tego, jak duży kontakt dana osoba miała z alergenem w przeszłości. Diagnoza alergii czasem bywa bardzo skomplikowana, przy próbie określenia co właściwie wywołało reakcję.

Bardzo ważny jest szeroki wywiad przeprowadzony z lekarzem, a także obserwowanie własnego ciała, nasilających się symptomów, zależnie od pory dnia, pory roku, godziny czy miejsca przebywania. Alergeny nie zawsze są oczywiste, czasem dopiero połączenie dwóch, neutralnych pojedynczo produktów może okazać się uczulające. Przy próbie określenia potencjalnych alergenów, zalecane jest prowadzenie dziennika z informacjami o zjedzonych posiłkach, odwiedzonych miejscach i składach stosowanych produktów.

Obserwacja ciała i jego reakcji może naprowadzić lekarza na źródło uczulenia. Alergii nie należy bagatelizować, ignorowane symptomy mogą narastać i stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Zwłaszcza kiedy pojawiają się objawy duszności i problemów z oddychaniem, niezbędna może być interwencja lekarza i wezwanie karetki pogotowia. Po ustaleniu winnego alergenu można przystąpić do procesu odczulania albo, jeśli to możliwe ograniczyć wpływ alergenów na człowieka. Jest to możliwe w przypadku alergii pokarmowej czy występującej przez konkretny składnik.

W przypadku alergii na zwierzęcą sierść można zdecydować się na zwierzaka posiadającego włosy. Bardziej problematyczna jest sytuacja, w której wpływ alergenu jest niemożliwy do usunięcia z życia codziennego, jak kurz czy pyłki. Można zastosować kurację farmakologiczną zmniejszającą gwałtowność objawów wywoływanych przez alergen.

Jak żyć ze stwierdzoną alergią na pierze?

Kołdry wypełnione pierzem hodowlanego ptactwa należą do najcieplejszych, tradycyjnych okryć w chłodne i zimowe dni. W przypadku stwierdzonego uczulenia, wywoływanego przez pierze, można je zastąpić kołdrami z pierzem sztucznym i tworzyw syntetycznych. Istnieje także pościel hipoalergiczna specjalnie dedykowana alergikom. Konieczne jest wtedy zrezygnowanie z posiadania domowych ptaków, takich jak kanarki papugi, dlatego, że ich pierze również zawiera drażniące alergeny, które mogą osiadać na pościeli, nawet tej hipoalergicznej.

Bardzo ważne jest też jej regularne pranie, ze względu na większe ryzyko osadzania się roztoczy i kurzu. Po nocy w przygotowanym w ten sposób łóżku nie powinno pojawiać się już żadne podrażnienie dróg oddechowych. Jeśli po wyeliminowaniu pierza z pościeli, kurtek puchowych, a także ptactwa objawy alergii wciąż się pojawiają, może to oznaczać, że problem tkwi nie w samym pierzu, a właśnie w kurzu i roztoczach.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *