Elektrolity — kiedy warto po nie sięgnąć?

Elektrolity — kiedy warto po nie sięgnąć?

Wiele mówi się o elektrolitach, jednak duża część z nas może tak naprawdę nie wiedzieć, czym są, skąd się biorą i do czego służą. Są to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Elektrolity odpowiedzialne są za przewodzenie impulsów elektrycznych w ciele, które posiadają bezpośredni wpływ na jego funkcjonowanie. Nieprawidłowa ilość elektrolitów może wiązać się z zakłóceniem pracy serca i układu nerwowego. Jak elektrolity wpływają na nasz organizm?

Czym są elektrolity i jaką rolę pełnią?

Elektrolity są jonami soli, które znajdują się w krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Wpływają na pracę organów, mięśni i mózgu. Odpowiadają w głównej mierze za przewodzenie impulsów elektrycznych przy pomocy neuronów do innych komórek znajdujących się w ciele człowieka. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się sód, wapń, potas i magnez. Często również wliczają się do nich chlorki, które są anionami występującymi w organizmie wspomagającymi produkcję kwasu solnego w żołądku.

Niedobór elektrolitów może doprowadzić do zaburzeń prawidłowej pracy układu nerwowego oraz odczuwalnego wzrostu ciśnienia krwi. Zwykle powodem jest odwodnienie lub choroby wywołane nieprawidłową dietą i alkoholizmem. Elektrolity można uzupełnić specjalnymi preparatami, które najczęściej rozpuszcza się w wodzie. Równie często braki elektrolitów występują u dzieci. Braki można uzupełnić produktami znajdującymi się na stronie https://www.oleofarm24.pl/pol_m_Witaminy-i-mineraly_Jonolit-429.html.

Jak uniknąć niedoboru elektrolitów?

Ryzyko pojawienia się niedoborów można usunąć dzięki utrzymaniu prawidłowej diety. Zaleca się regularne picie wody oraz soku z pomidorów. Należy również zadbać o prawidłową dietę, która powinna obejmować produkty bogate w sód, wapń, potas i magnez. Najczęściej wykorzystuje się owoce takie jak banany, czy suszone morele. Warto również spożywać migdały i pestki dyni. Dla osób trenujących polecane są napoje izotoniczne wzbogacone o elektrolity, które skutecznie zapobiegną wszelkim niedoborom elektrolitów.

Najważniejszym elementem pozwalającym na uniknięcie niedoboru elektrolitów jest dostarczanie do swojego organizmu odpowiedniej ilości płynów. Należy o tym pamiętać zwłaszcza podczas upałów, chorób czy treningu. Warto również ograniczyć wysiłek fizyczny w trakcie upałów oraz również nie wprowadzać do swojej diety drastycznych zmian. Od ilości elektrolitów, czyli jonów soli zależy prawidłowa praca wielu części naszego organizmu. W trosce o zdrowie należy je jak najszybciej uzupełnić.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *