Gorączka - jak ją skutecznie obniżyć?

Gorączka – jak ją skutecznie obniżyć?

Wrzesień to czas, w którym szczególnie mocno powinniśmy zadbać o nasze zdrowie. Stale zmieniająca się temperatura oraz niesprzyjająca aura pogodowa sprawiają, że ze śmiałością możemy nazwać ten okres spadkiem odporności. Pojawiające się infekcje oraz przeziębienia sprawiają, że szukamy metod, dzięki którym walka o nasze zdrowie okaże się być prostsza. Co warto zatem wiedzieć i gorączce i przeciwdziałaniu jej? Podpowiadamy.

Czym jest gorączka?

Na samym początku warto zdać sobie sprawę z tego, że gorączka to naturalny mechanizm obronny naszego organizmu, który pojawia się w momencie wystąpienia infekcji. Wielu z nas po tabletki z ibuprofenem sięga w momencie, gdy temperatura ciała oscyluje w granicach 37 bądź 38 stopni, jednak nic bardziej mylnego. Nasz organizm posiada zdolność do wytwarzania przeciwciał, które są bardzo potrzebne w momencie, gdy zachorujemy. Nie powinniśmy więc brać leków przeciwgorączkowych, gdy temperatura ciała jest minimalnie wyższa. Innymi wskazaniami są za to dreszcze, potliwość oraz przyśpieszona akcja serca. Dopiero, gdy termometr pokaże temperaturę wyższą  niż 38 stopni, warto sięgnąć po medykamenty, które powoli zaczną ją obniżać.

Gorączka, a leki

Obecny rynek farmaceutyczny jest rozbudowany na tyle, że leki na gorączkę dedykowane są osobom z odpowiednim podziałek na wiek, co niezwykle ułatwia sprawę, ponieważ taki lek możemy zakupić bez recepty. Warto pamiętać, że gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 39 stopni, taki stan nie kwalifikuje się już do tego, aby zwalczyć infekcję naturalnymi sposobami. Bardzo ważne więc wtedy jest to, aby sięgnąć po leki, które skutecznie pomogą nam zbić gorączkę i poprawić nasz  komfort. Do najpopularniejszych preparatów należy paracetamol, który nie tylko obniży temperaturę ciała, ale również działa przeciwbólowo. Do leków przeciwgorączkowych, ale również przeciwzapalnych należy między innymi ibuprofen. Gdy gorączka nie ustępuje, warto spróbować zwalczyć ją aspiryną, która posiada kwas acetylosalicylowy.

Naturalne sposoby na gorączkę

Jeśli aktualny stan naszego zdrowia nie wymaga wzięcia odpowiednich leków, jego stan możemy poprawiać naturalnymi sposobami. Należą do nich między innymi zimne okłady, dzięki którym dochodzi do ochłodzenia krwi. Sposób ten bardzo często wykorzystywany jest w przypadku dzieci. W przypadku dorosłych zamiennikiem takiego rozwiązania może być np. zimna kąpiel.

W czasie gorączki dochodzi do intensywnego produkowania potu, warto zatem pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *