Jak walczyć z problemem bezsenności?

Jak walczyć z problemem bezsenności?

Bezsenność to zmora milionów ludzi na całym świecie, a skala problemu narasta wraz ze wzrostem tempa życia, nadmiarem codziennych obowiązków i problemów. Jak walczyć z tą przeciwnością i czy leki na bezsenność to jedyne z możliwych rozwiązań?

Dlaczego nie mogę spać?

Chcesz spać, lecz nie możesz? Uczucie to potrafi doprowadzić do szaleństwa, a kolejna rwana noc skutkuje rozdrażnieniem, brakiem koncentracji, bólem głowy, zaczerwieniem spojówek i ogólnym rozbiciem w ciągu dnia. Przyczyn problemów z zaśnięciem może być wiele, mogą to być tak trywialne powody, jak np. niewygodne łóżko czy niedotleniona sypialnia, a innym razem problemy osobiste lub zawodowe, które w kółko rozpamiętujemy i analizujemy, co utrudnia przestawienie mózgu w tryb odpoczynku. Problemy ze snem mogą być także sygnałem ostrzegawczym, że w naszym organizmie zadziało się coś niedobrego, dlatego jeśli stan ten trwa dłużej niż się spodziewaliśmy i wyraźnie odczuwamy cykliczne niewyspanie, to wówczas potrzebna jest konsultacja z lekarzem, który w ostateczności podpowie i wskaże jakie leki na bezsenność wybrać, by oszukać niewyspanie.

Diagnoza bezsenność i co dalej?

Gdy upragniony sen przychodzi z trudnością, bądź w ogóle nie przychodzi mimo wysiłków, pierwszym krokiem ku poprawie tego stanu, powinno być wyciszenie przed spoczynkiem, które ma duży wpływ na jakość snu. Wieczorny relaks ukoi nerwy, uspokoi mózg i pozwoli odejść niespokojnym myślom. Co zrobić, by osiągnąć ten efekt bez sięgania po leki na bezsenność? Zanim do techniki, to najpierw warto usunąć z sypialni wszystkie rzeczy, które nas rozpraszają, zajmują myśli i nakazują tryb czuwania mózgu mimo naszej woli np. telefon komórkowy przy poduszce, włączone światło, telewizor, komputer itp. Eksperci podkreślają, że dla podniesienia komfortu snu, sypialnia powinna być w ogóle wolna od urządzeń elektronicznych, a idąc tym tropem moda na telewizor w sypialni to także szpila w stronę bezsenności… Przed spoczynkiem sypialnia powinna być dobrze przewietrzona, a powietrze nie może być zbyt suche – problem ten napotykamy zwłaszcza w okresie grzewczym, wówczas wystarczy tradycyjny nawilżacz powietrza zawieszony na kaloryferze lub położony na nim mokry ręcznik. Dodatkowo relaks przed snem przyniesie ciepła kąpiel z kilkoma kroplami ulubionego olejku o właściwościach aromaterapeutycznych lub z dodatkiem soli Epsom, masaż lub wysiłek fizyczny – ćwiczenia, a także seks, który oprócz dobrego snu zapewnia wiele innych prozdrowotnych doznań. Metod jest wiele, a najważniejsze to przed snem robić to, co lubi się najbardziej i co powoduje, że zapomina się o tym, co czeka nas jutro, pojutrze, za tydzień…

Leki na bezsenność pomoc czy pułapka?

Wpaść w bezsenność wbrew pozorom nie jest trudno, natomiast wielu osobom jest się trudno do niej przyznać i powziąć próbę jej zwalczania. Paradoks polega na tym, że wiele osób mimo tego, że problem narasta i koliduje z normalnym – w tym przypadku dziennym funkcjonowaniem, liczy na to, że kłopot przeminie sam i niepotrzebne jest doszukiwanie się jego przyczyn. Czasami trzeba uczynić naprawdę niewiele, by pożegnać się z bezsennością na długi czas, a jeśli przyczyna tkwi w stresie, metody relaksacyjne nie działają to warto sięgnąć po zioła, które nie od dziś niosą ratunek wielu osobom, a do tego – jeśli nie ma przeciwwskazań – nie obciążają organizmu i nie otumaniają. Melisa, chmiel, kozłek lekarski, lawenda – zioła te dostępne są solo lub w mieszankach – także w herbatkach funkcjonalnych fix, takich jak: Zdrowy sen, Nervinex wyciszenie, Nervinex odprężenie.

Innym rozwiązaniem mogą być tabletki lub nalewki ziołowe, które dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich bez przepisu lekarza, jednak za każdym razem, gdy podejmiemy decyzję o posiłkowaniu się takim rozwiązaniem, trzeba uwzględnić choroby współtowarzyszące i przyjmowane leki – niektóre zioła wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami – zwłaszcza z jednoczesnym stosowaniem leków przeciwdepresyjnych. Gdy dostępne metody nie przynoszą rezultatu, a bezsenność trwa lub jakość snu jest kiepska, trzeba udać się do lekarza, który pomoże zdiagnozować przyczyny i przepisze odpowiednie leki na bezsenność. Niekiedy wystarczy terapia z melatoniną, która wpływa korzystnie na jakość i ilość snu – świetnie sprawdza się u osób w podeszłym wieku, pracujących na zmiany lub u osób z bezsennością spowodowaną zmianą strefy czasu. Lekarz może także zlecić przyjmowanie leków nasennych – antydepresantów w małych dawkach, które bardzo skutecznie sprowadzają sen, lecz niosą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i uzależnienia.

Autor: mgr. farm. Aneta Kozioł


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *