Jakie usługi oferuje Centrum Słuchu?

Jakie usługi oferuje Centrum Słuchu?

Wady słuchu są coraz częściej występującą dolegliwością. Warunki życia w hałaśliwym środowisku sprawiają, że ubytek słuchu przestaje być problemem wyłącznie osób starszych. Niedosłuch może pojawić się w każdym wieku. W związku z tym prawdopodobieństwo tego, że na pewnym etapie swojego życia wybierzemy się do Centrum Słuchu, wyraźnie rośnie. Nie jest to jednak coś, czego powinniśmy się obawiać – spotkamy się tam bowiem z profesjonalną i kompleksową opieką. Z jakich bezpłatnych i dodatkowych usług możemy tam skorzystać?

Laryngolog a protetyk słuchu – poznaj różnice

Tradycyjnie pierwszym skojarzeniem pojawiającym się na myśl o problemach ze słuchem jest laryngolog. To dobra intuicja, ponieważ laryngolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób uszu. Zawód ten mogą wykonywać tylko osoby po studiach medycznych. Oprócz badania słuchu laryngolog może także pomóc w sytuacji wystąpienia stanów zapalnych, a także przy problemach z przełykiem czy tchawicą.

Chociaż gabinet laryngologa wydaje się dobrym wyborem, w sytuacji pogorszenia jakości naszego słyszenia warto najpierw udać się do protetyka słuchu. W przypadku części problemów ze słuchem sam laryngolog zaleca wizytę u profesjonalnego protetyka. To właśnie on diagnozuje niedosłuch. W wielu Centrach Słuchu osoby zaniepokojone stanem swojego słuchu mogą skorzystać z oferty bezpłatnych badań słuchu, które nie wiążą się z żadnymi zobowiązaniami. Zalicza się do nich chociażby audiometria tonalna, czyli jedna z najlepszych metod diagnozowania ubytku słuchu. Pozwala to protetykowi wykryć wadę i ocenić jej rodzaj.

Następnie protetyk pomaga pacjentowi znaleźć rozwiązania, dzięki którym pacjent może odzyskać pełny komfort życia. Wczesne rozpoznanie nieprawidłowości w obrębie narządu słuchu pozwala na ich szybkie leczenie i skuteczną rehabilitację.

Dobór właściwych aparatów słuchowych

Głównym zadaniem protetyka, oprócz przeprowadzenia diagnozy, jest dobór najlepszych dla konkretnego pacjenta aparatów słuchowych. Odpowiedni sprzęt potrafi zdziałać cuda nawet przy naprawdę głębokim niedosłuchu.

Wybranie właściwych aparatów słuchowych jest kluczowe w procesie rehabilitacji. Źle dobrane aparaty może nie zapewnić poprawy słyszenia, a nawet doprowadzić do pogłębienia istniejącego ubytku słuchu. Dlatego wiedza profesjonalnego protetyka słuchu jest tutaj nieoceniona.

Poza wymiarem medycznym w wyborze aparatów słuchowych równie ważny jest komfort i wygoda pacjenta. Mają tu znaczenie także takie czynniki jak kształt ucha pacjenta oraz szerokość kanału słuchowego. Na tej podstawie protetyk słuchu wybiera sprzęt, który w największym stopniu zapewni pacjentowi powrót do świata dźwięków.

Jak wygląda obsługa techniczna aparatów?

Wybór odpowiednich aparatów to tylko pierwszy krok do tego, by móc cieszyć się pełnią słyszenia wszystkich ważnych dźwięków. Nie mniej istotne są późniejsza opieka i serwis. Dobre Centra Słuchu zapewniają swoim klientom profesjonalne wsparcie w sytuacjach, gdy działanie ich aparatów odbiega w sposób istotny od posiadanych wobec niego oczekiwań. Protetyk na podstawie wywiadu z pacjentem może dostroić aparaty, niwelując wady ich funkcjonowania. Współcześnie można to zrobić także w sposób zdalny, co zwalnia pacjentów z konieczności fizycznego pojawienia się w gabinecie protetyka. To duże ułatwienie.

Centrum Słuchu jest miejscem, które powinno się odwiedzać w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów problemów ze słuchem. To najczęściej występujących należą chociażby bóle i zawroty głowy. Nie można ich ignorować. Wizyta u protetyka powinna znajdować się w naszym kalendarzu co 1-2 lata – nie tylko, gdy dzieje się coś niepokojącego, ale także cyklicznie, profilaktycznie, w celu sprawdzenia stanu zdrowia naszych uszu.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *