Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest poważnym problemem w Polsce. Zdiagnozowaną chorobę ma co trzeci dorosły, a wiele osób nie wie, że choruje. Brak leczenia lub nieodpowiedni sposób postępowania skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – ma zgubny wpływ na funkcjonowanie nerek i układu krążenia. Dlatego tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia. Już kilka pomiarów wykonanych w odstępie czasowym może wykryć chorobę.

Zagadkowe nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba polegająca  na podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli ciśnieniem tętniczym o wartości 140/90 mm Hg lub więcej. Rozpoznanie schorzenia jest stosunkowo proste – podstawą jest  kilkukrotny pomiar ciśnienia krwi, wykonywany zazwyczaj w kilkudniowych lub kilkutygodniowych odstępach. Błędem jest przekonanie,  że nadciśnienie tętnicze można zdiagnozować na podstawie jednego pomiaru, ponieważ przyczyn zwiększonego ciśnienia jest sporo. Nadciśnienie tętnicze to choroba dość tajemnicza – u większości chorych nie stwierdza się konkretnej przyczyny schorzenia. Panuje wśród lekarzy zgoda co do tego, że istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju nadciśnienia, np.: dziedziczna skłonność, otyłość brzuszna, duże spożycie soli, starzenie się organizmu. Nadciśnienie może także pojawić się w okresie ciąży i w takiej sytuacji kobieta musi być opieką kardiologa i ginekologa.

Podział nadciśnienia tętniczego

W zależności od przyczyny wywołującej chorobę, nadciśnienie dzieli się na pierwotne i wtórne. W przypadku nadciśnienia pierwotnego inaczej zwanego samoistnym, trudno jest określić przyczynę u danego pacjenta. Bez wątpienia środowisko, w jakim żyjemy, stres, zła dieta i styl życia, mają wpływ na pojawienie się choroby. U osób z nadciśnieniem wtórnym (objawowym), podwyższone ciśnienie jest objawem innej choroby dotyczącej najczęściej nerek, dużych tętnic lub zaburzeń czynności gruczołów wydzielających substancje regulujące wysokość ciśnienia krwi (np. choroby tarczycy, przytarczyc, nadnerczy). Właściwie przeprowadzone badania umożliwiają wykrycie i usunięcie przyczyny wywołującej wzrost ciśnienia krwi i wyleczenie schorzenia. Wyróżnia się trzy stopnie  nadciśnienia tętniczego – stopień pierwszy cechuje ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg. W stopniu drugim podniesienie ciśnienia jest zauważalne i wynosi ciśnienie skurczowe  160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg. Wartość ciśnienia powyżej 180  mmHg, i rozkurczowe powyżej 110 mmHg to trzeci bardzo ciężki stopień choroby, w którym występuje naprawdę spore ryzyko choroby serca.

Systematyczny pomiar ciśnienia

Regularne kontrolowanie ciśnienia w domu za pomocą ciśnieniomierza pozwala wychwycić wszelkie niepokojące zmiany.  Nie wolno mierzyć ciśnienia po wysiłku fizycznym, ponieważ taki pomiar będzie nieprawidłowy. Osoby chorujące na nadciśnienie muszą je kontrolować kilka razy dziennie.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą częstą, wśród dorosłych Polaków Występuje u 32% osób (czyli mniej więcej u co trzeciej osoby). Zdarza się, że chorują też dzieci, ale najczęściej ma to związek z innym schorzeniem.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *