pierwiosnek lekarski

Piękny kwiat o silnej pozycji w ziołolecznictwie

Nazwa pierwiosnek kojarzy się przede wszystkim z pięknym kwiatem, który często zdobi przydomowe ogródki i stanowi jedną z pierwszych oznak wiosny. Jednak roślina ta znana jest także ze swego działania prozdrowotnego. Jakie właściwości ma pierwiosnek lekarski i w jakich przypadłościach może okazać się pomocny? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

W ogrodzie i w aptece

Ta popularna roślina zwana również prymulką (od swej łacińskiej nazwy primula veris) jest byliną należącą do gatunku pierwiosnkowatych. Podobnie jak inne rośliny z tej grupy, posiada charakterystyczny kwiatostan o dzwonkowatym kształcie. Kwiaty pierwiosnka lekarskiego mają kolor żółto-pomarańczowy, a jego liście są pomarszczone i omszone od spodu. Poza niezaprzeczalnymi walorami estetycznymi tej rośliny, które cenione są się w ogrodnictwie, ten rodzaj pierwiosnka ma też silną pozycję w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Dzięki zawartości saponin roślinnych, znanych m.in. ze swych właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych czy przeciwgrzybicznych, ekstrakt z pierwiosnka wykorzystuje się często do produkcji naturalnych medykamentów.

Na co pomaga?

Napary z primula veris mogą okazać się pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych. Dzięki właściwościom wykrztuśnym saponin zwiększa się wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, co z kolei przekłada się na rozrzedzenie wydzieliny i w konsekwencji, na jej łatwiejsze usuwanie. Ekstrakt z pierwiosnka lekarskiego może sprawdzić się również pomocniczo w łagodzeniu dolegliwości związanych z zatokami przynosowymi, gardłem czy krtanią. W dobrze zaopatrzonych aptekach znajdziemy wysokiej jakości suplementy diety z zawartością ekstraktu z tej rośliny (np. preparat Sinusal Extra marki Biofarm). Z kolei w sklepach zielarskich dostępny jest susz zielarski czy też herbaty z pierwiosnka, na bazie których można przygotowywać kojące napary lub inhalacje (np. na zatkane zatoki).

Moc natury w trosce o Twoje zdrowie

Suplementy diety zawierające w swoim składzie ekstrakty z naturalnych składników mogą być stosowane pomocniczo przy wielu dolegliwościach. Wspomniany preparat Sinusal Extra w formie wygodnych w użyciu tabletek, który posiada w składzie pierwiosnek lekarski (wyciąg z korzenia rośliny), wspomoże górne drogi oddechowe. Zawiera on ponadto naturalne ekstrakty z innych roślin, takich jak czarny bez, werbena, dziewanna wielokwiatowa czy goryczka. Zmagając się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z górnymi drogami oddechowymi, warto wspomóc się dodatkowo naturalnymi substancjami.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *