Planowanie wysiłku fizycznego

Planowanie wysiłku fizycznego

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Niezwykle ważne jest, aby dobierać ją do swojego stanu zdrowia, planu dnia i zainteresowań sportowych. WHO uważa, że każdy człowiek powinien ćwiczyć systematycznie 3 dni w tygodniu po 30 minut. Nie daje jednak recepty na najzdrowszy wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczną trzeba planować z rozwagą.

Korzyść dla zdrowia i kondycji psychicznej

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie i sferę psychiczną. Każdy ruch, nawet spacer jest lepszy dla organizmu niż zaniechanie aktywności fizycznej. Umiarkowana aktywność fizyczna to także sposób na odpoczynek od stresu i problemów dnia codziennego. Nie należy przemęczać organizmu, trenować ponad wytrzymałość. Ruch ma dawać korzyści zdrowotne i przyjemność. Może być także okazją do integracji różnych grup i do nawiązywania kontaktów społecznych. Planowanie wysiłku fizycznego powinno opierać się na zasadzie nieprzemęczania się i czerpania radości z treningu.

 Wybierz dzień tygodnia

Uprawianie sportu nie może być przypadkowe, wtedy, kiedy akurat trafi się wolna chwila. Aktywność fizyczna powinna być przemyślane. Planowanie wysiłku fizycznego to także wybrania dni tygodnia do aktywności fizycznej. Korzystne jest uprawianie sportu w te same dni i w tych samych godzinach. Nie mogą być to godziny nocne, bo intensywne pobudzenie organizmu przed snem nie jest wskazane – trudno jest w takiej sytuacji zasnąć i wypocząć. Trenowanie rano należy poprzedzić pożywnym śniadaniem. Najczęściej zaleca się, aby ćwiczyć dla zdrowia co najmniej 5 razy w tygodniu po 30 minut. Ale czy takie rozwiązanie będzie dobre dla wszystkich? Okazuje się, że tak. Minimalną aktywność fizyczną przez co najmniej 150 minut w tygodniu zaleca amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Regularność ćwiczeń

Lekarze medycyny sportowej podkreślają, że ważniejsza od czasu ćwiczeń jest regularność. W sumie czas aktywności fizycznej w ciągu tygodnia powinien wynosić około 150 minut. Wskazane jest ćwiczenie 3-5 razy w tygodniu , choć lepsza jest nawet minimalna aktywność niż żadna. Spacer jeden przystanek, pogranie z pociechą w piłkę, jazda na rowerze, czy wyjście na basen to też dobry sposób na ruszenie się z fotela. Planowanie aktywności fizycznej powinno uwzględniać jej minimalny zalecany czas. WHO zaleca także wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych i wzmacniających minimum dwa razy w tygodniu.

Dobór ćwiczeń

Planowanie wysiłku fizycznego to przede wszystkim indywidualny dobór ćwiczeń dla osoby ćwiczącej. Musi uwzględniać jej sprawność fizyczną, stan zdrowia i potrzeby. Osoba, która zamierza zacząć przygodę ze sportem, powinna wiedzieć, co chce osiągnąć. Przy planowaniu treningu uwzględnia się także wiek, wzrost, wagę , przebyte kontuzję i ewentualne choroby przewlekłe.

Najskuteczniejszy jest trening, który jest wykonywany z pasją, ale trzeba pamiętać o tym, że musi być poprzedzony rozgrzewką. Rozgrzewka trwająca 10 minut podnosi temperaturę ciała o 2-3 stopnie, co zwiększa elastyczność mięśni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *