Przytulia czepna - szkodliwość i przeciwskazania

Przytulia czepna – szkodliwość i przeciwskazania

„Natura to samo zdrowie!” – często można usłyszeć z ust miłośników ziołolecznictwa i zdrowego trybu życia. Z pewnością wypowiadając te słowa, mają oni dobre intencje, jednak warto pamiętać o tym, że również 100% naturalne produkty, takie jak zioła, nie zawsze będą bezpieczne dla każdego! Zażywając je, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia reakcji alergicznej, a także innych dolegliwości, które mogą wystąpić, jeżeli przedawkujemy roślinne preparaty. Jak jest w przypadku przytulii czepnej?

Dobroczynne działanie

Przytulia czepna to roślina, której dobroczynne właściwości są znane i wykorzystywane już od czasów starożytnych. Zawiera szereg substancji, które korzystnie wpływają na pracę ludzkiego organizmu. Przyspiesza produkcję moczu, co wspiera procesy samooczyszczania się ciała. Działa uspakajająco, obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca.

Stosowana zewnętrznie będzie działać antyseptycznie, a także łagodząco na wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Tak, przytulia czepna swoje właściwości lecznicze ma całkiem atrakcyjne. Jednak zgodnie ze starożytną maksymą Paracelsusa:dosis facit venenum (dawka czyni trucizną),nie powinniśmy przekraczać zalecanych porcji dziennego spożycia, ponieważ w ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić.

Dwie twarze kumaryny

Jedną z substancji, która odpowiada za sukces kuracji przeprowadzanych przy pomocy przytulii czepnej, jest kumaryna. To związek chemiczny, odpowiadający za charakterystyczną woń siana, która sprawia, że czasem przytulia czepna bywa nazywana również „marzanką wonną”. Stosowana w odpowiednich ilościach, kumaryna odpowiada za relaksujące, antybakteryjne i przeciwzakrzepowe działanie rośliny.

W przypadku przedawkowania może prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego czy zatrucia. Zgodnie z normami dotyczącymi żywności w Unii Europejskiej, dopuszczalna i niezagrażająca zdrowiu zawartość kumaryny wynosi 2 mg na kilogram produktu. Szacuje się, że w suszu przytulii czepnej stanowi ona około 1% wszystkich substancji, dlatego też nie powinno się przekraczać dziennie 1 g spożycia czystego zioła!  

Zakaz dla kobiet w ciąży

Jak w przypadku większości produktów, co do których działania na kobiety w ciąży możemy mieć wątpliwości – spożywanie przytulii czepnej jest dla tej grupy osób zakazane. Zabrania się także przyjmowania produktów ją zawierających w trakcie karmienia piersią. Nie mamy dostępu do żadnych wyników badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania tej rośliny dla matki i dziecka.

Ostrzeżenie dla alergików

Nawet w przypadku przestrzegania zalecanych dawek i stosowania przytuliowej kuracji według ścisłych zaleceń lekarza, może się okazać, że nasz organizm tej rośliny po prostu nie toleruje. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych, skórnych bądź pokarmowych należy natychmiast zaprzestać dalszego stosowania zioła.

I na koniec: jak już zostało wspomniane wcześniej, to dawka czyni trucizną. Nawet najbezpieczniejszy suplement może nam zaszkodzić, jeżeli będziemy go stosować bez umiaru. Warto o tym pamiętać, zanim sięgniemy po jakiekolwiek dodatkowe leki czy suplementy diety, nawet te naturalne.  

Więcej o przytulii czepnej dowiesz się na: https://naturalnieozdrowiu.pl/przytulia-czepna-wlasciwosci-i-zastosowanie/


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *