Skuteczna dezynfekcja powierzchni - czy na pewno robisz to prawidłowo

Skuteczna dezynfekcja powierzchni – czy na pewno robisz to prawidłowo?

Dezynfekcja powierzchni należy do działań mających istotny wpływ na ograniczanie wzrostu zachorowań na Covid-19. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego dnia należy czyścić często dotykane powierzchnie, takie jak stoły, klamki, wyłączniki światła, uchwyty, toalety, krany, biurka, umywalki, klamki czy stoły. Jednak jak należy robić to prawidłowo, by skutecznie zapobiegać przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2?

Prawidłowa dezynfekcja i czyszczenie powierzchni 

Podstawową zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać podczas mycia lub dezynfekcji, jest stosowanie środków ochrony osobistej, czyli rękawiczek jednorazowego użytku. Muszą być one wyrzucane po każdym użyciu. 

W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie masz dostępu do rękawiczek jednorazowych, stosuj wyłącznie jedną, przeznaczoną tylko do czyszczenia powierzchni parę, która może być skontaminowana (zanieczyszczona) materiałem zakaźnym. Natychmiast po zdjęciu rękawiczek, dokładnie umyj ręce.

Brudne powierzchnie należy dokładnie umyć środkiem czyszczącym przed przystąpieniem do dezynfekcji. Sam proces powinien być przeprowadzony z użyciem środków zawierających chlor (np. płyny do czyszczenia toalet) lub alkohol etylowy 70%. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) dopuszczalne jest także stosowanie preparatów zawierających fenol czy nadtlenek wodoru, izopropanol czy podchloryny, dostępnych w specjalistycznych sklepach medycznych.


W przypadku miękkich, porowatych powierzchni (dywany, wykładziny) konieczne jest czyszczenie ich za pomocą środków określonych przez ich producenta. W miarę możliwości należy też je prać w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. 

Zalecenia dotyczące osób objętych kwarantanną lub izolacją

W przypadku osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją w związku z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zalecenia są szczególnie restrykcyjne. W pomieszczeniach, w których przebywają takie osoby, oprócz czyszczenia wyżej wymienionych, często dotykanych powierzchni, powinno się czyścić jedynie powierzchnie zabrudzone, co pozwala na ograniczenie kontaktu. Z kolei jeżeli nie jest możliwe wydzielenie osobnej toalety, pomieszczenie to powinno być wyczyszczone i zdezynfekowane każdorazowo po tym, jak osoba potencjalnie zakażająca z niej skorzysta. 

Dodatkowe środki ostrożności

Po każdym kontakcie z powierzchnią potencjalnie zanieczyszczoną przez osoby rozsiewające wirusa, należy bezwzględnie umyć ręce mydłem oraz ciepłą wodą. W przypadku braku dostępu do mydła, jeżeli dłonie nie są widocznie zanieczyszczone, można ograniczyć się do dezynfekcji preparatem zawierającym alkohol o stężeniu minimum 60%. Może być to jednak niewystarczające, jeżeli na rękach widoczne są zanieczyszczenia. 
Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to unikanie dotykania twarzy, a w szczególności okolic ust, nosa i oczu, nieumytymi oraz niepoddanymi dezynfekcji dłońmi. 

Ważne, by mycia powierzchni za pomocą tradycyjnych środków czystości nie mylić z dezynfekcją. Podczas mycia zwykłymi środkami mikroorganizmy zostają usunięte, ale nie zabite. Zmniejsza to co prawda ich liczbę oraz ryzyko zakażenia, ale nie jest tak skuteczne jak dezynfekowanie, które zabija patogeny.

W przypadku braku dostępu do specjalistycznych środków, można wykorzystać spirytus rektyfikowany rozcieńczony z wodą w proporcji 5:2 (pięć części spirytusu na dwie części wody). Najlepiej jednak wykorzystywać w tym celu specjalistyczne preparaty do dezynfekcji, przygotowane zgodnie z obowiązującymi normami i poddane testom potwierdzającym ich skuteczność, które znaleźć można w sklepie internetowym medyczny.store.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *