Starczowzroczność (prezbiopia) – przyczyny, objawy, korekcja

Starczowzroczność (prezbiopia) – przyczyny, objawy, korekcja

Wady wzroku są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych na świecie. Nie uważa się ich za choroby, lecz pod pojęciem tym mieszczą się dolegliwości wywołane poprzez zaburzenia refrakcji czy akomodacji oka. Jako czynniki wpływające na pojawienie się i pogłębianie zaburzeń widzenia wskazywane są uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, w tym długotrwała praca wzrokowa z bliska. Podczas gdy na niektóre z nich mamy bezpośredni wpływ, są też takie, które są poza naszą kontrolą. Kiedy wraz z wiekiem widzenie staje się mniej ostre, może być to objaw prezbiopii.

​                Na czym polega prezbiopia?

Prezbiopia, zwana też starczowzrocznością, jest procesem naturalnego starzenia się oka i powiązanej z tym utraty ostrości widzenia. Wraz z postępującym starzeniem się organizmu nasze ciało podlega różnym zmianom. Dotyczy to wszystkich narządów, w tym również oczu. Niestety narząd wzroku nie jest niezniszczalny. Z wiekiem soczewka traci swoją pierwotną elastyczność i sprężystość, a mięśnie pracują słabiej, co warunkuje stopniowe upośledzenie widzenia po 40.-45. roku życia. Nie jest to choroba, ale naturalny proces fizjologiczny występujący wśród dorosłych. Dotyka to prawie każdego człowieka bez wyjątku, bez względu na płeć czy istniejącą dotychczas wadę wzroku. Proces utraty elastyczności soczewki może zachodzić szybciej lub wolniej, lecz prawdopodobnie prędzej czy później każdy doświadczy tego problemu.

​                Jakie są objawy starczowzroczności?

Głównym objawem prezbiopii jest konieczność trzymania telefonu czy książki daleko od twarzy, by móc sprawnie przeczytać tekst. Wysiłek podczas czytania i skupianie wzroku powoduje bóle głowy i migreny, szczególnie u osób, które nie korygują postępującej wady. Ponieważ soczewka stopniowo twardnieje, w konsekwencji nie jest już w stanie zareagować we właściwy sposób i tak zmieniać swój kształt, aby móc skupiać wzrok na przedmiotach znajdujących się w różnych odległościach od nas. Z tego właśnie powodu pojawia się nieostre, rozmazane widzenie. Istnieje także inny objaw starczowzroczności, którego powodem są niesprawne mięśnie zewnętrzne gałki ocznej. Symptomem tym jest diplopia, czyli podwójne widzenie przedmiotów.

​                Co zrobić, aby skorygować prezbiopię?

Choć starczowzroczności trudno uniknąć, można minimalizować jej skutki. Na prezbiopię istnieje naprawdę wiele środków zaradczych. Do klasycznych metod korekcji tej wady zaliczamy okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe. Za pomocą odpowiednio dobranych pomocy optycznych można z powodzeniem przywrócić ostrość wzroku sprzed pojawienia się problemu. Najczęstszym sposobem niwelowania skutków prezbiopii są okulary ze szkłami progresywnymi. To wygodne i bardzo innowacyjne rozwiązanie. Okulary zapewniają ostre widzenie zarówno w bliży i dali, jak i odległościach pośrednich. Jeśli chodzi o ceny okularów progresywnych, są one bardzo zróżnicowane i aktualnie zaczynają się od kilkuset złotych. Jednak znajdziesz też nieco droższe opcje, szczególnie jeśli zależy Ci na większej funkcjonalności. Szkła przeznaczone do korekcji starczowzroczności łączą w sobie zalety dwóch typów okularów: do dali oraz do czytania. Dlatego, choć są droższe niż zwykłe okulary korekcyjne, jednak komfort widzenia powinien się znacznie poprawić. Jeśli na co dzień wolisz nosić soczewki kontaktowe, możesz zastosować soczewki wieloogniskowe (multifokalne). Występują w nich różne obszary ostrości, co sprawia, że gwarantują wysoki poziom poprawy widzenia w każdej odległości.

​                Podejrzewasz u siebie rozwój prezbiopii? Nie czekaj – działaj!

Jeśli jesteś po czterdziestce i zauważyłeś u siebie pierwsze objawy starczowzroczności, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Przede wszystkim warto zasięgnąć opinii optometrysty lub lekarza okulisty, który będzie wiedział, jaką metodę korekcji powinieneś zastosować. Nie lekceważ problemów ze wzrokiem, bo może to doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Tym bardziej że metody korekcji prezbiopii dostępne aktualnie na świecie naprawdę pomagają odzyskać lepsze widzenie. Wreszcie doczekaliśmy się czasów, że okulary stały się pożądanym dodatkiem wśród mężczyzn i kobiet. Dostępne na rynku oprawki okularowe są bardzo designerskie, wspaniale podkreślają styl i dodają pewności siebie: wokularach.pl/okulary-korekcyjne-meskie. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby ochronić oczy. Szybka wizyta i przeprowadzenie szeregu badań może także zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń narządu wzroku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *