Witamina D3 zimą

Witamina D3 zimą

Każdy organizm, aby działać w sposób prawidłowy, musi przyjmować wiele witamin. Jedną z najbardziej cennych dla zdrowia i ciała witamin jest witamina D3, która często nazywana jest witaminą słońca. Witamina ta produkowana jest z cholesterolu, w chwili, gdy ciało zostaje wystawione na ekspozycję słoneczną. Należy jednak pamiętać, że często witamina D3, która dostarczana jest przez słońce, nie wystarczy, aby utrzymać zdrowe i piękne ciało. Z pomocą przychodzą tutaj suplementy diety, które w swoim składzie mają wysoką zawartość witaminy D3.

Czym dokładniej jest witamina D3?

Witamina D3, czyli cholekalcyferol jest związkiem chemicznym z grupy witamin D. Witamina D3 jest naturalnie występującym związkiem, który występuje w organizmach zwierzęcych. W dawnych latach witamina D3 była inaczej nazywana witaminą A, ponieważ zaobserwowano, że niweluje ona ryzyko osteoporozy oraz krzywicy, a także pomaga ona w leczeniu tych chorób.

Bardzo ważną kwestią jest to, że witamina D3 nie rozpuszcza się w wodzie, ale jest rozpuszczalna w tłuszczach. Witamina D3 wykazuje bardzo dużą odporność na działanie wysokiej temperatury i nie ulega rozpadowi w okresie długotrwałego przechowywania. Bardzo ciekawą kwestią jest to, że witamina D w organizmie człowieka uznawana jest za witaminę, jednak tak naprawdę pełni ona funkcję prohormonów, ponieważ może być ona wytwarzana przez ludzki organizm.

Czy suplementowanie witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym jest potrzebne?

Głównym naturalnym źródłem witaminy D3 jest promieniowanie ultrafioletowe, które uruchamia skórną syntezę. Jej występowanie w pożywieniu jest mocno ograniczone, źródłem witaminy D3 są między innymi śledzie, makrela, tran i niektóre produkty mleczne. Należy jednak wspomnieć, że witaminy, które znajdują się w pożywieniu, nie są tak dobrze wchłaniane przez organizm.

W okresie od kwietnia do października witamina D wytwarzana jest naturalnie przez organizm pod wpływem promieni słonecznych. Natomiast w okresie jesienno-zimowym organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować witaminy. Ma to związek z tym, że w tym okresie jest za mało promieni słonecznych, a ich moc jest słabsza. Dlatego zaleca się suplementowanie witaminy D3 gemini.pl/kategoria/zdrowie/witaminy-i-mineraly/witaminy/witamina-d w okresie od października do marca.

Jakie są przeciwskazania do suplementacji witaminy D3?

Suplementacja witaminy D3 ma przeciwskazania, tak jak każdy inny lek. Głównym z nich jest nadwrażliwość lub uczulenie na składnik preparatu albo pokarmu, który w sposób naturalny ma w swoim składzie witaminę D. Dodatkowo witaminy D3 nie mogą stosować osoby, które cierpią na niewydolność nerek, wapniową kamicę nerek oraz brak aktywność witaminy D3 w wątrobie i nerkach.

Pacjenci, którzy cierpią na padaczkę, nie powinni przyjmować witaminy D3. Ma to związek z tym, że wchodzi ona w interakcję z lekami zawierającymi magnez oraz tiazydami i parafiną ciekłą. Suplementacja witaminy D3 z takimi lekami może wywołać wiele reakcji niepożądanych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *