Endodoncja – stomatologia zachowawcza miazgi zęba

Endodoncja – stomatologia zachowawcza miazgi zęba

Endodoncja to jedna z metod leczenia uzębienia w dziedzinie stomatologii. Opiera się na nieco bardziej skomplikowanych czynnościach, jakie dentysta wykonać musi w obrębie uzębienia pacjenta. Jeżeli zmuszeni jesteśmy do skorzystania z usługi tego typu, koniecznie udać powinniśmy się do kompetentnego i doświadczonego specjalisty.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Konstrukcja zęba zbudowana jest z twardych oraz miękkich tkanek. W grupę pierwszą wpisuje się szkliwo, zębina i cement. Miazga zębowa to galaretowata tkanka, znajdująca się w jamie zęba. Jest ona odbiciem anatomicznego kształtu, a jej wypełnienie stanowią nerwy i naczynia krwionośne. Endodontium obejmuje jednostkę strukturalno-funkcjonalną (miazgę, zębinę). Jej głównym zadaniem jest odżywianie, jak i pełni ona znacznie więcej funkcji – obronną, budulcową, czuciową.

Dentysta Kraków zdecydować się może na leczenie uzębienia na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie zachowawcze (biologiczne), którego celem jest zachowanie miazgi żywej. Tego typu metoda wykorzystywana jest najczęściej w sytuacji zapalenia odwracalnego miazgi. Inną metodą jest całkowite usunięcie miazgi. Endodoncja Krakówokreślana jest jako leczenie kanałowe. Stosuje się ją zazwyczaj podczas zapaleń nieodwracalnych z zainfekowaną miazgą, ogniskami martwicy, ropnym wysiękiem, przy zgorzelinowym rozpadzie lub w sytuacji, gdy miazga obumarła całkowicie. Stomatolog usuwa ją, a następnie w sposób biomechaniczny oraz chemiczny opracowuje jamę zęba, jak i kanały, a następnie stosuje wypełnienie biologicznym materiałem.  

Co przedstawia zdjęcie RTG uzębienia?

Pracownia RTG Kraków to miejsce, w którym wykonywane są zdjęcia uzębienia. Istnieje kilka rodzajów rentgena stomatologicznego – cefalometryczny, pantomograficzny, punktowy, zgryzowy, skrzydłowo-zgryzowy, zgryzowy szczęki, czaszki ap oraz pa. Procedura diagnostyczna tego typu pozwala całościowo ukazać uzębienie, dzięki czemu dentysta jest w stanie dokładnie określić stan zębów. Zdjęcie RTG jest niezwykle przydatne podczas diagnostyki stomatologicznej, ortodontycznej czy protetycznej. Obraz informuje specjalistę o wszelkich uszkodzeniach w jamie ustnej, próchnicy, wypełnieniach, stanach zapalnych, wadach zgryzu bądź stanie kości.

Pracownie wykonują zdjęcia rentgenowskie przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury. Bardzo ważne jest zatem udanie się miejsce, które dysponuje profesjonalnymi urządzeniami.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *